cukrzyca

i

Autor: Pixabuy

Jak osoby z cukrzycą mają dostać receptę? Powstał Diabetofon. Zobacz, co to takiego

2020-04-14 8:52

Jak interpretować wyniki glukozy, gdzie uzyskać receptę, w jaki sposób ćwiczyć, aby obniżyć cukier - na te pytania odpowiadają edukatorzy na specjalnej linii telefonicznej dla diabetyków, czyli osób chorych na cukrzycę. Diabetofon jest ratunkiem dla wielu, bo wyjście do lekarza to teraz wcale nie prosta sprawa.

Codziennie w godzinach od 18:00 do 20:00 można dzwonić do edukatorów do spraw cukrzycy. Pytania można zadawać również poprzez e-mail ced.polska@wp.pl.


Diabetofon powstał w odpowiedzi na wzmożone obawy diabetyków przed zakażeniem wirusem SARS-Cov2 i rosnącą liczbę pytań dotyczących obecnej sytuacji epidemiologicznej, a Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) uruchomiło specjalną infolinię.

Diabetofon to jedyna forma wsparcia dla pana Jerzego Janczaka, który jest osobą samotną i cierpi na cukrzycę. Kiedy zaczęła się epidemia, dostał nowe leki i potrzebował porady. Gwałtownie zmienił się stan jego samopoczucia.

- Zamknęły się dwie poradnie diabetologiczne, których byłem pacjentem. Panie Edukatorki bardzo mi pomogły - mówi pan Jerzy. 

Do tej pory z pomocy Diabetofonu skorzystało prawie 100 osób. Największe obawy chorych na cukrzycę wzbudzają kwestie związane z interpretacją wyników poziomu glukozy, a w przypadku osób ciężarnych codziennym wyzwaniem jest brak spójności przekazywanych im informacji w temacie norm w diagnostyce cukrzycy w ciąży.

Bardzo dużo pytań dotyczy sytuacji, co w sytuacji, gdyby osoba z cukrzycą pojawiła się w szpitalu, a także o postępowaniu w nagłych przypadkach, np. spadku poziomu glukozy w warunkach domowych czy też nagłego wzrostu lub spadku ciśnienia tętniczego.


SED na bieżąco zbiera powtarzające się pytania i odpowiada na swoim profilu facebookowym w formie gotowego materiału edukacyjnego do odsłuchania czy też do wydrukowania i zastosowania.

cukrzyca diabetofon

i

Autor: SED

Stowarzyszenie zapewnia, że nikt nie zostanie zostawiony bez wsparcia.


- Edukacja to nasz konik, z tym hasłem wkroczyliśmy w działania edukacyjne w 2020 roku. W szeregach SED są między innymi edukatorzy do spraw diabetologii z wieloletnim stażem, z ogromnym doświadczeniem w pracy z osobami chorymi na cukrzycę i ich rodzinami. Dzielimy się swoją wiedzą, ale tylko pod jednym warunkiem, który zawsze powtarzamy: „przekaż dalej... skontaktuj się z innymi osobami chorymi na cukrzycę, wspieraj ich i motywuj. Jeśli pojawią się pytania bez odpowiedzi, jesteśmy!” - mówi Beata Stepanow, prezes SED.

Koronawirus instrukcja postępowania