Most na Strzegomce runął podczas powodzi. Mieszkańcy zbudowali kładkę na drzewie
Powódź, która nawiedziła Dolny Śląsk we wrześniu 2024 roku zniszczyła most na rzece Strzegomka w powiecie wrocławskim. Wielka woda zerwała też przyczółki, na których posadowiony był most, powstała też ogromna dziura w drodze. Most miał 12 metrów, a wyrwa 70 metrów.
Spowodowało to duże utrudnienia dla mieszkańców Wawrzeńczyc, Stróży i Ujowa w województwie dolnośląskim. Z trudem dostają się do Mietkowa, gdzie znajduje się m.in. stacja kolejowa, przychodnia i szkoła. Od dłuższego czasu mieszkańcy przechodzą po prowizorycznej kładce, która powstała na powalonym drzewie. Ktoś dobudował na drzewie chodnik z desek.
- Samochód zostawiam po jednej stronie rzeki, a później w ciemnym lesie, z latarką, przeprawiam się po powalonym drzewie na drugą stronę, żeby dostać się do stacji i złapać pociąg do Wrocławia
- mówił jeden z mieszkańców w rozmowie z portalem gazetawroclawska.pl
Zniszczony most codziennie pozwalał na skomunikowanie około 1000 osobom. Teraz, żeby przedostać się do urzędów, czy lekarza, mieszkańcy muszą korzystać z objazdów, muszą pokonać nawet 20 km w dwie strony.
Wicestarosta zapewnia: W lutym będzie most tymczasowy. Zbuduje go wojsko
Jak się dowiadujemy w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu, właśnie trwa budowa przyczółków i nasypów drogowych pod most tymczasowy w Wawrzeńczycach.
- Aktualnie trwają prace budowlane. 8 stycznia podpisana została umowa na odbudowę nasypów drogowych i przyczółków pod odbudowę i wykonanie tymczasowego mostu, na uszkodzonym obszarze. W tym momencie trwa zwożenie elementów mostu, które są transportowane przez wojska inżynieryjne. 28 stycznia most powinien zostać osadzony na przyczółkach, najpóźniej 22 lutego przeprawa powinna być dostępna dla mieszkańców
– powiedział Radiu Eska Marcin Korytko, wicestarosta powiatu wrocławskiego.
Jednocześnie dodaje, że prowadzone są wstępne prace związane z docelowym mostem, który powstanie na rzece Strzegomka w przyszłości.
- Według naszych założeń most powstanie trochę powyżej obecnego. W tym roku rozpoczną się prace projektowe, które potrwają 12 miesięcy. Natomiast prace budowlane potrwają 2 lata, razem wszystko zajmie około 3 lat. Wartość tej inwestycji to ponad 20 mln złotych
– informuje wicestarosta.