Stres jest naturalnym uczuciem radzenia sobie z określoną sytuacją. Często jest dla nas motywatorem, niekiedy zaś jest niezbędny do przetrwania, stanowiąc mechanizm walki lub ucieczki mówiący, kiedy i jak ma zareagować organizm na niebezpieczeństwo. Jednak kiedy w jednym czasie pojawia się zbyt wiele czynników stresogennych, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi czy problemy z sercem, a także wpłynąć na procesy poznawcze, ponieważ wiąże się z podwyższonym poziomem hormonu wpływającego na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, kortyzolu.
Ponad połowa Polaków odczuwa regularny stres
W przeprowadzonym niedawno niezależnym badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna na zlecenie Centrum Medycznego Damiana aż 62 proc. Polaków stwierdziło, że odczuwa stres przynajmniej raz w tygodniu. Tylko 9 proc. wskazało, że nie odczuwa go w ogóle.
Czytaj także: Polacy na 11 listopada jadą w góry! Dolny Śląsk w czołówce najchętniej wybieranych kierunków
Ukraińcy budują największy samolot świata. Miejsce powstawania "Mriji" jest tajne
Hoduje krowy na wsi, a sąsiadkom przeszkadza ich zapach. Państwo przeprowadziło ponad 100 kontroli
Co najbardziej stresuje Polaków? W czołówce inflacja, rosnące koszty życia i praca
Prawie połowa Polaków (49 proc.) odczuwa stres związany z rosnącymi kosztami życia, aż 39 proc. z wysoką inflacją, a 34 proc. wskazuje pracę jako jeden z kluczowych czynników wywołujących u nich stres – wynika z danych raportu Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego „Kondycja psychiczna Polaków”. Te wyniki potwierdzają również inne badania. Według danych ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”, Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie – codziennie stresu w pracy doświadcza co piąty Polak (aż 22,15 proc.), więcej niż my stresują się tylko Niemcy (25,14 proc.). Wysoki poziom stresu również wywołuje u nas troska o zdrowie swoje (29 proc.) oraz najbliższych (28 proc.). Jak wynika z raportu „Kondycja psychiczna Polaków” najmniej stresujemy się spłatą kredytu hipotecznego (8 proc.), szkołą lub studiami (9 proc.) i długami (12 proc.).
– Problemy ekonomiczne oraz społeczne mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Im więcej niestabilności, podziałów, tym wzrasta u nas poziom odczuwanego stresu, który wiąże się z wahaniem nastroju, drażliwością, trudnościami z koncentracją lub pamięcią, a także z poczuciem przytłoczenia – komentuje Sylwia Rozbicka, psycholog z Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. – Nie odkryto jeszcze idealnego sposobu radzenia sobie ze stresem. Uprawianie sportu, medytacja, spacer, odpoczynek czy po prostu sen mogą jednak realnie wpłynąć na obniżenie jego poziomu. Jeżeli czujemy, że metody te nie działają, warto udać się wówczas do specjalisty, który pomoże w rozpoznaniu emocji, a także w rozładowaniu powstałego napięcia – dodaje ekspertka.
Sposoby na radzenie sobie ze stresem
Jak podkreślają eksperci, nie istnieje jedna uniwersalna metoda radzenia sobie ze stresem. Kiedy czujemy, że stres gości w naszym życiu na co dzień, a my nie wiemy, jak sobie z tym radzić, warto skorzystać z porady specjalisty. Nie powinniśmy bać się prosić o pomoc, ani być obojętni na ludzi w naszym otoczeniu, którzy mogą doświadczać kryzysu psychicznego związanego ze stresem. Kampania społeczna „WYstarczy Zapytać” zwraca uwagę na rolę uważnego kontaktu międzyludzkiego, jako pierwszego koła ratunkowego w tego typu sytuacjach. Na stronie www.wystarczyzapytac.pl można znaleźć szereg praktycznych wskazówek, jak pomóc drugiej osobie w różnego rodzaju kryzysach życiowych.