Kosmiczna rozmowa z polskim astronautą
W ramach programu edukacyjnego misji IGNIS zaplanowano cztery wyjątkowe spotkania, które odbędą się w największych polskich miastach: Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Warszawie. Ich punktem kulminacyjnym będzie bezpośrednie połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.
Każde z wydarzeń to prawdziwe święto nauki, wypełnione warsztatami, prelekcjami i piknikami naukowymi. Udział w nich weźmie około 300 osób – to głównie laureaci konkursów kosmicznych organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół, które aktywnie realizują programy edukacyjne o tematyce kosmicznej. Należy podkreślić, że spotkania mają charakter zamknięty, a listy uczestników zostały już sfinalizowane.
Jak będzie wyglądało spotkanie we Wrocławiu?
Wrocławskie wydarzenie zapowiada się niezwykle ciekawie. Uczestnicy połączą się z ISS drogą radiową dzięki wsparciu krótkofalowców z programu ARISS. Pytania, które młodzież zada astronaucie, zostały wyłonione w konkursie „Zapytaj Astronautę”, zorganizowanym przez POLSA pod koniec ubiegłego roku.
Oprócz samej rozmowy, na Uniwersytecie Wrocławskim zaplanowano liczne atrakcje, w tym piknik naukowy przygotowany przez Wydział Fizyki i Astronomii. Gościem specjalnym będzie Piotr Kosek, twórca popularnego kanału Astrofaza, który opowie o polskich eksperymentach prowadzonych na stacji kosmicznej. Odbędzie się również panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z Polski i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na temat technologii, które z kosmosu trafiły do naszego codziennego życia.
Nie możesz być na miejscu? Nic straconego! Oglądaj na żywo
Dobrą wiadomością dla wszystkich pasjonatów kosmosu jest to, że kluczowa część każdego spotkania będzie transmitowana na żywo. Trzygodzinny blok, obejmujący połączenie z astronautą i towarzyszące mu aktywności, będzie można oglądać online.
Transmisja z wydarzenia we Wrocławiu odbędzie się 4 lipca 2025 r. w godzinach 8:30-11:30 na oficjalnym kanale YouTube Polskiej Agencji Kosmicznej.
Za organizację cyklu wydarzeń odpowiadają Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna oraz Europejska Agencja Kosmiczna.
