Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowoczesna platforma, za pomocą której można zgłaszać różne niebezpieczne zdarzenia. Naniesienie zgłoszenia nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do Internetu i przeglądarką, może to być tablet, telefon lub laptop.
Co w minionym roku wrocławianie zgłaszali najczęściej? Były to przypadki nieprawidłowego parkowania, które stanowiły 37 procent wszystkich zgłoszeń.
- Brak miejsc parkingowych, szczególnie w obrębie centrum jest bolączką każdego dużego miasta. Nie można jednak pozostawiać pojazdów gdziekolwiek, nawet na chwilę. Auta przy skrzyżowaniach lub takie, które zasłaniają przejścia dla pieszych to kandydaci do odholowania przez służby miejskie - mówi Dariusz Rajski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.
Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych zgłoszeń były w ubiegłym roku przypadki przekraczania dozwolonej prędkości - 2345 zgłoszeń.
Pozostałe zagrożenia to 1438 zgłoszeń dotyczących miejsc, w których osoby spożywają alkohol; 594 przypadków niewłaściwej infrastruktury drogowej i złej organizacji ruchu; 272 zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci i 210 aktów wandalizmu.
- Wszystkich zgłoszeń w 27 kategoriach było 9316. To mniej niż w poprzednim 2019 roku - dodaje Rajski. - Zgłoszenia na KMZB niejednokrotnie doprowadzały do zatrzymywania sprawców przestępstw. Tak było choćby na początku grudnia, kiedy policjanci kontrolowali zgłoszenie dotyczące grupowaniu się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Podczas sprawdzeń mundurowi zwrócili uwagę na mężczyznę, który jak się później okazało, posiadał przy sobie narkotyki.
By dodać zgłoszenie, kliknij tutaj.
Polecany artykuł: