Węgiel z Niemiec antidotum na brak opału w Polsce
Kreatywność Polaków w poszukiwaniu taniego węgla już nie raz zaskoczyła. W ostatnich tygodniach głośno było o węglowej turystyce. Popularnym kierunkiem były Czechy, gdzie jeździli masowo Polacy z regionu dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Teraz modnym kierunkiem stały się Niemcy. Jak informuje Business Insider Polska, niemieccy sprzedawcy zauważyli, że mają coraz więcej klientów z Polski.
Najbardziej poszukiwany jest węgiel opałowy, jednakże ze względu na to, że nie jest to popularny surowiec w Niemczech, to nasi rodacy zaopatrują się przede wszystkim w pellet i drewno opałowe. Co zaskakujące, dużą popularnością cieszy się także węgiel drzewny. Jednakże, ze względu na porę roku, można przypuszczać, że Polacy nie zamierzają używać go do grillowania.
Cena węgla w Niemczech. Czy to się opłaca?
Okazuje się, że ceny węgla w Niemczech są zbliżone do tych w Polsce. Podobnie jest z innym opałem. Jak podaje Business Insider Polska, u naszych zachodnich sąsiadów za tonę pelletu trzeba zapłacić 700 euro, czyli po przeliczeniu około 3 300 zł. W Polsce płaci się niemal tyle samo, średnio około 3 tys. złotych.
Dużą popularnością cieszą się także inne materiały opałowe. Polacy mają także kupować w niemieckich marketach brykiet oraz drewno do kominka. W Niemczech 10 kilogramów brykietu kosztuje około 7 euro, czyli 33 złote. Cena również jest zbliżona. Dużym zaskoczeniem jest natomiast popyt na węgiel drzewny. Jak podaje BI, mimo zakończenia sezonu grillowego, przed niemieckimi sklepami można zauważyć całe palety węgla drzewnego. W niemieckich marketach 3-kilogramowy worek kosztuje około 3 euro, czyli około 14 złotych. W podobnych cenach jest dostępny w Polsce.
Skąd zatem zainteresowanie zakupami za granicą? Powodem jest znacznie większa dostępność opału w Niemczech. Biorąc pod uwagę, że na zakupy jeżdżą przede wszystkim mieszkańcy przygranicznych miejscowości, to koszt transportu nie jest wysoki. Jak widać, priorytetem jest przede wszystkim zapewnienie sobie jakiegokolwiek opału na zimę, włącznie z brykietem drzewnym, który ma niską wartość opałową.