Plaga żmij na Dolnym Śląsku. Wpełzają do domów i sklepów
Żmije to zwierzęta zmiennocieplne. Oznacza to, że regulują temperaturę swojego ciała wykorzystując ciepło otoczenia. Z tego powodu też co jakiś czas wygrzewają się w słońcu na ciepłych kamieniach czy asfalcie. Stąd też bierze się ich aktywność wiosną i latem - szczególnie w obszarach górskich i podgórskich.
W tym roku po raz kolejny mieszkańcy Boguszowa-Gorc mierzą się z plagą objętych ochroną żmij zygzakowatych. Po raz pierwszy gad ten pojawił się we wspomnianym mieście w powiecie wałbrzyskim 27 maja 2024 roku. Żmija wpełzła do jednego ze sklepów. Na miejsce zostali wezwani strażacy ochotnicy z OSP Gorce, którzy złapali węża do pojemnika i przewieźli w bezpieczne miejsce z dala od zabudowań.
To jednak nie była jedyna taka sytuacja. 17 czerwca 2024 roku po 13:00 Straż Miejska Gminy Miasta Boguszowa Gorc otrzymała wezwanie o żmii, która wpełzła do jednego z domów mieszkalnych. Lokator sam ją odłowił i powiadomił strażników. Ci następnie zabrali zwierzę w bezpieczne miejsce.
Najprawdopodobniej nie były to ostatnie spotkania mieszkańców z tymi gadami. W zeszłym roku od połowy maja do końca sierpnia odnotowano około 10 takich przypadków.
Co zrobić, gdy spotkamy żmiję? Straż Miejska ostrzega
Warto pamiętać, że żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym, dziko występującym wężem w Polsce. Często możemy spotkać tego gada na wszelkiego rodzaju terenach otwartych, m.in. łąkach, obrzeżach lasów oraz na polach uprawnych. W otoczeniu człowieka bywa w miejscach o wysokiej trawie oraz tam, gdzie może łatwo się ukryć. Gdy spotkamy żmiję, należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej.
"Przypominamy, że żmija zygzakowata znajduje się w Polsce pod ścisłą ochroną. W przypadku napotkania nie zbliżajmy się do gada i pozwólmy mu odejść. W razie konieczności jego usunięcia prosimy o kontakt pod nr tel. 74 844 92 93 lub 512647570 albo o powiadomienie Centrum Ratownictwa pod nr tel. 112" - informuje Straż Miejska Gminy Miasta Boguszowa Gorc na Facebooku.
Co należy zrobić po ukąszeniu żmii zygzakowatej?
Gdy doszło do ukąszenia przez żmiję, powinniśmy unieruchomić pokąsaną kończynę (żmija atakuje do wysokości kostek) oraz wezwać pomoc medyczną. Możemy również zastosować opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia.
W przypadku dorosłego, zdrowego człowieka ukąszenie powinno obyć się bez komplikacji. Znacznie bardziej trzeba uważać w odniesieniu do ukąszonych dzieci, osób starszych, z chorobami serca czy też pod wpływem alkoholu.
Polecany artykuł: