"Ciepło w domu" to nowy program miasta Wrocław, gdzie właściciele domów jednorodzinnych mogą zgłosić się do badań specjalną kamerą termowizyjną. Każdy będzie miał możliwość dokonać termomodernizacji swojego mieszkania. Wystarczy przebrnąć przez rekrutację wniosków - można wtedy liczyć na zweryfikowanie termowizyjne swojego budynku mieszkalnego i wskazanie miejsca, które jest najmniej szczelne oraz skąd może uciekać ciepłe powietrze. Dobre oznaczenie słabych punktów izolacji budynków przyczyni się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie oraz na brak przedostania się ciepłego lub zimnego powietrza do domu - w zależności od pory roku.
- Od dziś można złożyć wniosek do programu w Wydziale Wody i Energii. Zbadamy domy pierwszych 50 mieszkańców, którzy złożą prawidłowy wniosek wraz z ankietą - mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor wydziału. - Korzyści wynikających z programu jest wiele. Z jednej strony jego uczestnicy otrzymują informację o tym, gdzie ich dom wymaga uszczelnienia. Takie badanie powinno być pierwszym krokiem do termomodernizacji. Z drugiej strony, przygotowane zdjęcia budynków będą służyły jako materiał edukacyjny dla mieszkańców.
Specjalna ulga termomodernizacyjna
Dla tych, którzy zdecydują się na termomodernizację przewidziana jest też specjalna ulga. Podatnik ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na realizację termomodernizacji w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Odliczenie może wynosić maksymalnie 53 tys. zł.
Program "Ciepło w domu". Jakie są wymagania i gdzie należy złożyć wniosek?
Wniosek może złożyć każdy właściciel lub współwłaściciel domów jednorodzinnych wybudowanych przed 2010 rokiem, który ma w planach termomodernizację swojego domu. Akcja ta uszczelni nie tylko nasze lokum, ale też nasz portfel.
- Sprawdzanie rozkładu temperatury w budynku jest prostą i bezinwazyjną metodą na wykrycie i późniejsze wyeliminowanie nieszczelności i mostków termicznych. W ten sposób można poprawić standard użytkowania i zmniejszyć koszty eksploatacji - mówi Gabriela Barton z Działu Doradztwa Energetyczengo UMW.
Wnioski można złożyć w Urzędzie Miejskim Wrocławia w Wydziale Wody i Energii (pok. 524), ul. Bogusławskiego pok. 8-10) lub za pomocą platformy ePUAP.
Warto zaznaczyć, że budynki poddane termomodernizacji są rzadziej narażone na występowanie wilgoci w pomieszczeniach, ograniczając tym samym rozwój pleśni czy grzybów.
"Ciepło w domu" to niejedyny projekt miasta Wrocław wspierający czyste, ekologiczne codzienne funkcjonowanie. Istnieje również program KAWKA Plus, w którym można złożyć wniosek dotyczący zmiany pieca. Do końca bieżącego roku można dostać rekordowe, specjalne dofinansowanie w wysokości do 15 tyś. zł.