Przy ul. Małachowskiego 13 we Wrocławiu możemy zobaczyć budynek dworca, który był pierwszym dworcem kolejowym na terenie ziem polskich. Wrocław Górnośląski (bo to o nim mowa) aktualnie jest już nieczynną stacją Kolei Górnośląskiej. Został zaprojektowany przez królewskiego radcę prawnego i od tamtego czasu był kilkukrotnie przebudowywany.
1 maja 1842 roku przeprowadzono pierwszą jazdę próbną, a oficjalne otwarcie wspomnianego dworca oraz linii Oława - Wrocław odbyło się 21 maja 1842 roku. Jego właścicielem było Towarzystwo Kolei Górnośląskiej.
W budynku Dworca Górnośląskiego znajdowały się:
- kasa biletowa;
- poczekalnia dla pasażerów pierwszej, drugiej i trzeciej klasy;
- restauracja;
- punkt przyjmowania bagaży;
- portiernia.
Przeznaczenie budynku przy ul. Małachowskiego 13 zmieniło się, gdy Towarzystwo Kolei Górnośląskiej dostało koncesję na budowę linii kolejowej Wrocław - Poznań. Wówczas to zdecydowano się na wybudowanie większego budynku stacyjnego. W 1857 roku wzniesiono obecny Dworzec Główny, a ten Górnośląski był wykorzystywany jako biurowiec, budynek mieszkalny oraz warsztaty. Po wojnie za to mieściły się w nim gabinety kolejowej służby zdrowia.
W 1989 roku budynek Dworca Górnośląskiego został wpisany do rejestru zabytków. Aktualnie w dobudowanej później części budynku znajduje się noclegownia im. Brata Alberta.