Piękny buk z Dalkowa walczy o tytuł Europejskiego Drzewa 2025 roku. Pomóżmy mu wygrać!

i

Autor: Buk Serce Wzgórz Dalkowskich. Fot. Marcin Kopij

Dolny Śląsk

Piękny buk z Dalkowa walczy o tytuł Europejskiego Drzewa 2025 roku. Pomóżmy mu wygrać!

2025-02-03 9:35

Buk w Dalkowie na Dolnym Śląsku, nazywany „Sercem Wzgórz Dalkowskich” zwyciężył w plebiscycie polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2024, który organizował Klub Gaja. Teraz okaz ten ma szansę wygrać w konkursie na najciekawsze europejskie drzewo roku. Właśnie rozpoczęło się głosowanie.

Buk z Dalkowa w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2025

Reprezentujący Polskę 300-letni buk rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce na Dolnym Śląsku. Drzewo nazywane jest Sercem Wzgórz Dalkowskich. To buk pospolity odmiany purpurowej. Okaz jest niezwykle fotogeniczny, przyciąga fotografów i turystów. Organizowano tu koncerty plenerowe i nagrywano teledyski.

- Nazywamy go „Sercem Wzgórz Dalkowskich” z trzech powodów: po pierwsze – rośnie w centralnej części Wzgórz Dalkowskich, po drugie – jego liście przybierają wiosną kolor czerwony, czyli symboliczny kolor serca. Po trzecie – najważniejsze – pod swoimi gałęziami jednoczy ludzi. Odbywają się tu koncerty, spotkania czytelnicze i katolickie msze święte oraz nabożeństwa. W warsztatach z hortiterapii organizowanych tu przez naszą fundację wzięło udział już ponad 5000 osób. Kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z udziałem buka z zajęć z edukacji ekologicznej. Turyści, myśląc o własnych marzeniach, wrzucają łupinki bukowe do dziury w drzewie, bowiem krąży legenda, że drzewo to spełnia marzenia

– mówi o buku z Dalkowa Anna Gomułka, prezeska Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie.

W ubiegłym roku buk z Dalkowa wygrał ogólnopolski konkurs na Drzewo Roku 2024, którego organizatorem był Klub Gaja. Na „Serce Wzgórz Dalkowskich” oddano wówczas 10 521 głosów. Teraz słynne drzewo z Dolnego Śląska bierze udział w konkursie na najciekawsze europejskie drzewo 2025 roku.

15. plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku rozpoczął się w poniedziałek, 3 lutego. Głosować można od godz. 8:00 aż do 24 lutego, do godz. 16:00 na stronie: https://www.treeoftheyear.org/vote

W trakcie głosowania należy wybrać dwa drzewa spośród 15 finalistów z całej Europy. Głosować możemy tylko raz podając swój adres e-mail. W trakcie głosowania nie można podejrzeć wyników ile głosów oddano do tej pory na konkretne drzewo. Zwycięzce poznamy 19 marca podczas ceremonii European Tree of the Year 2025 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

- Po raz kolejny piękne drzewo z Polski startuje w europejskim konkursie. To czy wygra zależy od naszych głosów, jednak niezwykle ważna jest promocja ojczystej przyrody i zaangażowania społecznego wokół drzew. To właśnie dzięki społecznikom i lokalnym organizacjom możemy pokazywać innym uczestnikom tego plebiscytu jak ważne są drzewa. Ich wartość przyrodnicza, kulturowa czy historyczna jest bezcenna. Zachęcam też do zapoznawania się z opisami drzew z innych krajów. Będzie to niezwykła podróż przez zaczarowany świat natury i jego miłośników

– mówi Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Każde z drzew biorących udział w konkursie ma swój numer. Buk z Dalkowa (Serce Wzgórz Dalkowskich - Heart of the Dalkowskie Hills) ma numer 2.

Buk z Dalkowa ma silną konkurencję

Razem z Sercem Wzgórz Dalkowskich o tytuł najciekawszego europejskiego drzewa 2025 roku walczy 14 innych okazów. Wśród nich posadzony w 1785 roku miłorząb dwuklapowy z Holandii, który jest jednym z najstarszych okazów w Europie. Jest także 700-letni dąb z Czech, który przetrwał próby zniszczenia go jeszcze przed I wojną światową. Na liście jest też łotewski dąb uważany za drzewo o największej koronie w krajach bałtyckich, która rzuca cień o powierzchni 0,1 hektara. Okazem z pewnością jest portugalska sosna pinia, która ma 400 lat i od pokoleń daje schronienie i odpoczynek pracownikom dorywczym z okolicznych sadów.

Te i inne drzewa walczą w 15. plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku.

- Polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej. W 2023 roku zwycięzcą został Dąb Fabrykant z Łodzi, a w 2024 roku Buk Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach, na którego zagłosowało blisko 40 tysięcy internautów

– przypominają przedstawiciele Klubu Gaja.

Kultowy Grand Hotel we Wrocławiu szykuje się na otwarcie. Tak wygląda ikona miasta po remoncie

Czy znasz wszystkie "Naj' na Dolnym Śląsku? Rozwiąż ten quiz
Pytanie 1 z 10
Najdłuższy w Polsce wiadukt kolejowy znajduje się: