Parkingowa bitwa pod blokiem trwa. Na tym osiedlu we Wrocławiu jest zbyt mało miejsc parkingowych

i

Autor: Freepik

Mieszkańcy

Parkingowa bitwa pod blokiem trwa. Na tym osiedlu we Wrocławiu nie zaparkujesz tak łatwo

Mieszkańcy jednego z osiedli we Wrocławiu sami sfinansowali i zbudowali parking. Regularnie też płacą czynsz i dbają o miejsca postojowe. Na ostatnim zebraniu przegłosowano jednak wniosek o otwarcie bramy parkingu. Część mieszkańców obawia się, że to pogłębi problem braku miejsc pod blokami. Nasza reporterka, Hanna Hajłasz, sprawdziła, jak wygląda cała sytuacja.

Na tym osiedlu we Wrocławiu nie zaparkujesz tak łatwo. Walka o miejsca postojowe trwa

Czasami mieszkamy na takich osiedlach, na których nie ma zbyt wiele miejsc parkingowych. Wówczas trwa pewnego rodzaju walka o to, aby zaparkować możliwie jak najbliżej wejścia do bloku. Często obowiązuje też zasada "kto pierwszy, ten lepszy".

Nasza reporterka, Hanna Hajłasz, sprawdziła, jak to wygląda na osiedlu zarządzanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Polanka" we Wrocławiu. Tamtejsi mieszkańcy sami sfinansowali oraz zbudowali parking pod blokami. Co więcej, regularnie opłacają czynsz i dbają o wspomniane miejsca postojowe.

Jak się okazuje, liczba miejsc za bramą jest niewystarczająca, aby pomieścić wszystkich. To jednak nie koniec problemów. Na ostatnim zebraniu spółdzielni "Polanka" przegłosowano wniosek o otwarcie bramy parkingu. Co za tym idzie, część mieszkańców zaczęła obawiać się, że takie działanie tylko pogłębi problem z brakiem miejsc pod budynkami. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że niektórzy lokatorzy, którzy mają wykupione miejsca parkingowe nie korzystają z nich, ponieważ brama wymaga ręcznego otwierania.

- My absolutnie nie zgadzamy się z tym. Dla nas byłoby nawet lepiej jeżeli by te osoby, które nie korzystają z tego parkingu, a mają miejsce na nim, po prostu się zrzekły tych miejsc na rzecz następnych lokatorów, którzy chętnie by wjeżdżali i nie mieli by problemu z tym, żeby tę bramę otwierać i zamykać czy pada deszcz, czy nie pada deszcz

mówi naszej reporterce pan Tomasz, mieszkaniec osiedla Polanka.

Dodatkowo, problemem są również klienci pobliskich sklepów oraz siłowni, którzy parkują pod blokami z powodu braku miejsc w ciągu handlowym. Mieszkańcy osiedla uważają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zamknięcie całego parkingu szlabanami. Spółdzielnia podaje jednak, że nie jest to możliwe, ponieważ zrobienie szlabanów na całym osiedlu wiąże się z ogromnymi kosztami.

Mimo wszystko, spółdzielnia szuka rozwiązania całego problemu. Prezes spółdzielni nieoficjalnie podał, że jest otwarty na rozmowy z mieszkańcami.

Wrocław Radio ESKA Google News
Autor:

Ile kosztuje miejsce postojowe we Wrocławiu?

Nie zawsze mieszkamy w takim miejscu, gdzie z łatwością zaparkujemy samochód za darmo. Jak wynika z danych portalu Otodom z 2023 roku, zainteresowanie zakupem oraz wynajmem miejsc parkingowych rośnie. Z pewnością większość z nas to zauważyła przy okazji rosnącej liczby samochodów.

Co jednak, jeśli deweloper lub właściciel wynajmowanego mieszkania nie ma w ofercie miejsca parkingowego lub garażu? Na ratunek przychodzą nam portale z lokalnymi, prywatnymi ogłoszeniami. Ofert sprzedaży czy też wynajmu miejsc postojowych przybywa. Jak to wygląda cenowo?

Patrząc chociażby na portalu Allegro Lokalnie, możemy zauważyć, że cena jest często adekwatna do lokalizacji parkingu. Wśród wielu ogłoszeń, są m.in. takie:

  • Wrocław, ul. Żegiestowska - 200 zł/miesiąc (wynajem), 30 tys. zł (kupno);
  • Wrocław, ul. Tęczowa - 300 zł/miesiąc (wynajem);
  • Wrocław, ul. Podwale  - 350 zł/miesiąc (wynajem);
  • Wrocław, ul. Benedykta Polaka - 245 zł/miesiąc (wynajem);
  • Wrocław, ul. Małopanewska - 225 zł/miesiąc (wynajem);
  • Wrocław, ul. Dyrekcyjna - 410 zł/miesiąc (wynajem).
Wojna o miejsca parkingowe w stolicy. Ustawka kandydatów na pl. Konstytucji! Lewica kontra Trzecia Droga