Pałac w Mysłakowicach to jeden z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku. Przykuwa wspaniałą architekturą, ale fascynującą historią. Dawniej należał do najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiej arystokracji, w tym pruskich monarchów.
Pałac królewski w Mysłakowicach na sprzedaż. Był letnią rezydencją króla Prus
Zabytkowa rezydencja w Mysłakowicach przy ul. Sułkowskiego 2 wybudowana została w XVIII wieku. Okazały budynek był letnią rezydencją królów pruskich Wilhelma III oraz Wilhelma IV. To właśnie tutaj goszczono koronowane głowy państw, jak cara Rosji czy króla Niderlandów. Pałac w Mysłakowicach na przestrzeni wieków miał różnych właścicieli, ale zawsze uchodził za symbol luksusu i prestiżu. Dziś, Obecnie, pozostaje jednym z najbardziej imponujących obiektów Dolnego Śląska.
W 2023 roku Gmina Mysłakowice wystawiła słynną rezydencję na sprzedaż. Jednak po kilku ogłoszonych przetargach wciąż nie ma chętnego na zakup pałacu. Jeszcze do 2023 roku funkcjonowała tu szkoła podstawowa, która w 2024 roku została przeniesiona do nowego budynku. Na sprzedaż są dwa obiekty: duży pałac oraz tzw. mała szkoła wraz z dwuhektarowym gruntem. W sąsiedztwie zabytku jest park pałacowy wpisany do rejestru zabytków. W parku rosną cenne stare drzewa, a cała okolica jest zadbana. Obecna cena nieruchomości to 15 milionów złotych.
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę na sprzedaż pałacu pod pewnymi warunkami. Wszelkie prace budowlane, remontowe, działania związane z wystrojem i wyposażeniem, a także te przy zieleni zlokalizowanej na terenie działek, montaż urządzeń technicznych, wymagają uzyskania pozwolenia konserwatora zabytków.
Pałac w Mysłakowicach jako symbol Potęgi Prus
Dawna rezydencja pruskich królów budzi podziw z zewnątrz. Do tej pory zachowały się tu zabudowania folwarczne. Są to dwa spichlerze i dawny browar. Jest tu też brama wykonana ze szczęki wieloryba grenlandzkiego. Za taką dekorację parku odpowiadał Wilhelm IV, który chciał żeby miejsce to było bardziej wyeksponowane.
Pałac posiada wysoką wieżę z widokiem na Mysłakowice oraz dwie małe wieżyczki, na których są bocianie gniazda. Wewnątrz zachowały się częściowo ozdobne stropy, okładziny ścian i kamienna klatka schodowa. Z ciekawostek warto nadmienić, że sala balowa miała w założeniu przypominać z zewnątrz parostatek z rzeki Missisipi. Płaski dach sali miał odzwierciedlać pokład statku. Z przodu tarasu dwa kominy, boczne wejścia to koła parostatku, a balkony nad tarasem to z kolei mostek kapitański. Przed budynkiem znajduje się fontanna wraz z kolumną, która pochodzi z Pompei.
Dla nowego właściciela pałac może służyć np. jako hotel, czy po prostu idealne miejsce do wypoczynku. Można tu też organizować konferencje.