Przypomnijmy, w ramach drugiego etapu łagodzenia obostrzeń i odmrażania gospodarki minister Łukasz Szumowski ogłosił, że od 6 maja możliwe jest otwarcie żłobków i przedszkoli w Polsce. Ostateczna decyzja leży w gestii organów prowadzących, a tymi są gminy. I tu w wielu przypadkach pojawiają się wątpliwości. Bo pojawiły się wytyczne, ale nie ma szczegółowych sugestii, jak je realizować.
Otwarcie żłobków i przedszkoli. Zasady, wytyczne
Podczas konferencji prasowej dotyczącej drugiego etapu łagodzenia obostrzeń podane zostały wstępne wytyczne i zasady, według których w nowej rzeczywistości miałyby funkcjonować żłobki i przedszkola. Jakie to zasady:
- możliwość ograniczenia liczby dzieci w placówce
- w miarę możliwości niedysponowanie do pracy osób po 60. roku życia
- montaż dozowników z płynami do dezynfekcji przy wejściu do budynku
- dzieci nie mogą przynosić swoich zabawek
- konieczność regularnej dezynfekcji i wietrzenia pomieszczeń
- bezpieczne odstępy między łóżeczkami
- konieczność usunięcia zabawek i przedmiotów, które trudno zdezynfekować
Wrocław: Otwarcie żłobków i przedszkoli. Kiedy?
Czy we Wrocławiu będzie możliwe otwarcie żłobków i przedszkoli? Kiedy? Decyzja jeszcze nie zapadła. Jeden z możliwych scenariuszy zakłada natomiast, że we Wrocławiu żłobki i przedszkola otwarte zostaną później niż 6 maja, bo do nowych wytycznych trzeba się przygotować.
- Tu jest wiele kwestii budzących wątpliwości. Liczba dzieci może być ograniczana, ale w jaki sposób? Była mowa o tym, by pierwszeństwo miały dzieci medyków. Ale komu my mielibyśmy opieki odmawiać, jeżeli tak by się stało? Jak przeprowadzać taką niesprawiedliwą selekcję? Oprócz tego wśród opiekunek jest bardzo dużo osób starszych, które w ten sposób sobie dorabiają - wylicza Anna Bytońska z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Niewykluczone, że decyzja w sprawie otwarcia żłobków i przedszkoli we Wrocławiu zapadnie jeszcze w ten weekend.
Prezydent Jacek Sutryk o terminie otwarcia żłobków i przedszkoli we Wrocławiu
Jest mało prawdopodobne, że uruchomimy placówki w przyszłym tygodniu, poświęcimy go na przygotowanie do ponownego funkcjonowania. Decyzja o otwarciu zostanie podjęta, gdy otrzymamy zapewnienie, że te placówki są bezpieczne. Dziś wysłane zostały pisma m.in. do sanepidu, wojewody i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych z prośbą o wytyczne, opinie i kontrole w placówkach. Domagamy się też precyzyjnych informacji i wytycznych od rządu. Rekomendujemy żłobkom i przedszkolom prywatnym, by zachowały się w ten sam sposób.
- Czekamy na odzew ze strony rodziców dzieci. Chcemy zorientować się też, ile tak naprawdę dzieci będzie potrzebowało opieki - dodaje Anna Bytońska.
Przypomnijmy, rząd utrzymał zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat ośmiu.
Otwarcie żłobków i przedszkoli. Szczegółowe wytyczne
Minister Łukasz Szumowski wyjaśnił na dzisiejszej (30 kwietnia) konferencji prasowej, że decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli jest podyktowana nie malejącą liczbą zakażeń, bo ta cały czas rośnie, a koniecznością pójścia do pracy u niektórych rodziców.
- Jeśli nie musicie posyłać swoich dzieci do przedszkola, to moja rekomendacja jest taka, żeby pozostawić je w domu, a dać szansę tym, którzy to zrobić muszą - mówił minister Łukasz Szumowski.
Wyjaśnił też kwestie budzące wątpliwości:
- zasiłek opiekuńczy zostaje utrzymany
- dzieci i opiekunowie nie muszą nosić maseczek ochronnych
- liczba dzieci w grupie nie powinna przekraczać 12 osób
- otwarcie przedszkoli nie jest obowiązkiem, decyzja należy do samorządów
- zachowanie wszelkich środków ostrożności, regularne wietrzenie pomieszczeń
- konieczność usunięcia wszystkich zabawek, których nie da się dezynfekować, np. pluszaków