Opactwo w Henrykowie zostanie wpisane na Listę Pomników Historii? Jest wniosek
We wtorek, 30 stycznia, złożono wniosek o wpisanie opactwa cysterskiego w Henrykowie na Listę Pomników Historii. Ten wyjątkowy zabytek jest prawdziwą perłą regionu, o który województwo dolnośląskie chce odpowiednio zadbać.
- Wnioskujemy o wpis Henrykowa na Listę Pomników Historii, ponieważ dbamy o jak najlepszy stan zachowania dolnośląskich zabytków. Wiele z nich to prawdziwe unikaty, które przyciągają do nas turystów z całego świata. Tym bardziej zależy nam o zachowanie ich dla przyszłych pokoleń w nienaruszonym stanie – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski. – Dlatego właśnie w tym roku przeznaczymy z budżetu województwa na ochronę zabytków rekordową kwotę 10 milionów złotych, a także wnioskujemy o wpisanie Henrykowa na Listę Pomników Historii – dodaje marszałek.
Uznanie zabytku za Pomnik Historii jest jedną z najwyższych form nobilitacji dla dzieł architektury i miejsc związanych z dziedzictwem kulturowym Polski. Na Dolnym Śląsku znajdziemy obecnie 12 pomników Historii. Są to pojedyncze dzieła architektury, jak Kościoły Pokoju czy Hala Stulecia we Wrocławiu oraz wpisy obszarowe, np. Pomnik Historii obejmujący centrum Starego Miasta we Wrocławiu czy pałace i ogrody Kotliny Jeleniogórskiej. Aby zostać wpisanym na listę, wniosek zaakceptować musi Ministerstwo Kultury we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Zabytków. Ostatnim etapem wpisania na listę jest rozporządzenie Prezydenta RP, w którym uznaje się zabytek za Pomnik Historii.
- Dziś, po roku prac nad wnioskiem o wpis na Listę Pomników Historii opactwa cystersów w Henrykowie, następuje podpisanie wniosku przez instytucje zarządzające obiektem. Wpis obejmuje nie tylko historyczny teren opactwa, ale też obszar wsi cysterskiej z zabudową mieszkalną. Przez historyczne centrum Henrykowa, ulicę Księcia Henryka, przebiega historyczny trakt komunikacyjny – obecnie droga wojewódzka nr 395. W ubiegłym roku zakończył się remont generalny, na który ze środków Województwa przeznaczyliśmy 2,7 mln złotych – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.
Dlaczego warto odwiedzić Henryków?
Opactwo w Henrykowie posiada bogatą historię sięgającą lat 1221-22, kiedy nastąpiła uroczysta fundacja przy udziale książąt śląskich z dynastii Piastów: Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego. Okoliczności zdarzenia opisuje Księga Henrykowska, w której zapisano pierwsze zdanie w języku polskim. O znaczeniu Henrykowa dla historii, kultury i sztuki świadczy też doskonale zachowany zespół architektury, gdzie można wyróżnić elementy od epoki romańskiej, przez gotyk, renesans, barok, aż do modernizmu i architektury z XX-lecia międzywojennego. Warto zaznaczyć, że w Henrykowie wciąż obecne są tradycje cysterskie, gdyż opiekę nad parafią i kościołem klasztornym sprawują bracia z zakonu cystersów.
Miejsce to co roku przyciąga wielu turystów, którzy chcą odpocząć od tłumów i miejskiego zgiełku. W Henrykowie jest spokojnie, a zwiedzania opactwa to prawdziwa podróż w czasie, podczas której można dowiedzieć się naprawdę wiele. Jeśli do tej pory nie widzieliście tego wyjątkowego zabytku, to koniecznie udajcie się na wycieczkę do Henrykowa!
Polecany artykuł: