Nowy mural we Wrocławiu powstał przy ulicy Tadeusza Boya-Żeleńskiego 74. Przedstawia on jadącą na tandemie parę, której akompaniują duże i rozłożyste maki. Te nie znalazły się na malunku przez przypadek - mural odsłonięty został w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej MAKi ("męski a kobiecy punkt widzenia")
Nowy mural we Wrocławiu! Co przedstawia?
W samym centrum muralu zobaczyć możemy jadącą na tandemie parę, której w podróży akompaniują piękne i wielkie maki. W tle znajduje się zarys Wrocławia z kilkoma charakterystycznymi dla miasta budowlami. Znajdziemy tam Ostrów Tumski i Halę Stulecia. Na muralu znajduje się również kod QR, który przekierowuje nas do strony internetowej kampanii MAKi. Całość utrzymana jest w pozytywnej, żywej kolorystyce, sprawiając przyjemne dla oka wrażenie.
Nowy mural we Wrocławiu. O co chodzi w kampanii MAKi?
Jak czytamy na stronie internetowej kampanii, "kampania społeczno-edukacyjna MAKi ma pokazać, że kobiety i mężczyźni zajmują równoważne miejsce w społeczeństwie i że różnice między nimi stanowią podstawę do partnerskiej współpracy w każdym aspekcie życia - w rodzinie, w pracy, w działalności społecznej i politycznej - wspierając budowę kapitału społecznego Polski".
Nazwa kampanii MAKi nie wzięła się z przypadku. Mak to piękny kwiat, który jest jednocześnie symbolem całej akcji.
"Symbolem naszej kampanii jest mak, polny kwiat często występujący na polskich łąkach. Jest piękny i delikatny, a swoim wyglądem dobrze ilustruje naturę ludzkich relacji. Jest rośliną o mocnych korzeniach, których potrzebuje, aby rozkwitać. Wierzymy, że ludzie funkcjonują podobnie, a rolę naszych korzeni pełni rodzina i relacje z innymi ludźmi. Mak kiełkuje z wielu ziaren. Potrzebujemy siebie nawzajem, by rozkwitało nasze społeczeństwo. Zamiast dzielić wolimy łączyć. Razem możemy znacznie więcej" - czytamy na stronie naszemaki.pl
Nowy mural we Wrocławiu. Autorem projektu jest Andrzej Tylkowski
Mural nie powstałby oczywiście bez projektu. Za ten odpowiadał popularny wrocławski rysownik, Andrzej Tylkowski.
– Stworzony przeze mnie rysunek mówi o tym, że wspólna droga kobiet i mężczyzn jest możliwa, satysfakcjonująca, a może być nawet ciekawa. Ważne było również pokazanie, że istotna jest współpraca, wspólny kierunek, szacunek i zainteresowanie. Z chęcią to zilustrowałem, bowiem promowana w kampanii MAKi idea wzmacniania partnerstwa jest mi bliska – komentuje Tylkowski.
Nowy mural we Wrocławiu. Zobacz, jak wygląda
Wrocławski mural nie jest jedynym tego typu w Polsce. Dwa poprzednie znaleźć można w Katowicach oraz w Chorzowie. Zobaczcie, jak wyglądają murale kampanii MAKi!
Nowy mural we Wrocławiu:
Tak wygląda mural w Chorzowie:
Tak wygląda mural w Katowicach: