Zrzut wody ze stawów prowadzony jest poniżej Jazu Bolko na rzece Barycz

i

Autor: Damian Żuber / Stawy Milickie Zrzut wody ze stawów prowadzony jest poniżej Jazu Bolko na rzece Barycz

Ochronią Stawy Milickie przed zatruciem! W Baryczy pojawią się czujniki czystości wody

2022-10-11 13:40

Stawy Milickie będą bezpieczniejsze. Na największym dopływie stawów - rzece Barycz - pojawił się pierwszy czujnik mierzący zanieczyszczenia i temperaturę wody. Ma to uchronić stawy przed kolejnymi katastrofami ekologicznymi.

Czujniki pojawiły się na Baryczy, by ochronić Stawy Milickie przed sytuacją taką jak w 2020 r., gdy ryby w rzece zaczęły zdychać. To też wyciąganie wniosków po tegorocznym zatruciu Odry. Aby uniknąć podobnych sytuacji na głównych dopływach rzeki pojawią się czujniki. Pierwszy zamontowano na Jazie Bolko w okolicy Milicza.

- To będzie system pomiarowy, ewentualnie szybkiego reagowania z wykorzystaniem danych w czasie rzeczywistym. Będziemy w ten sposób badać podstawowe parametry: tlen rozpuszczony w wodzie, temperaturę, pH, przewodność, mętność i barwę - mówi prezes Stawów Milickich Piotr Połulich.

W projekt zaangażowana jest Politechnika Wrocławska, która opracowała system monitoringu stawów, dodaje prof. Jarosław Sotor.

- Rozwiązanie ma strukturę modułową takiej sieci rozproszonych czujników. Sensory mają być tanie, do tego ma być uniwersalna elektronika, która będzie zbierała dane i przesyłała do jednostki centralnej.

W ciągu trzech lat w okolicy stawów ma powstać kilkanaście czujników. Wartość projektu to nawet 12 mln zł. Stawy Milickie z Politechniką Wrocławską ubiegają się o grant na jego realizację.