Wychilluj na Grabiszynie. Wielka Majówka odbędzie się w nowo otwartym Iskra Parku

i

Autor: pixabay.com

Czas wolny

O tym nie możesz zapomnieć. Jak spędzić majówkę i nie trafić do szpitala? Eksperci z USK we Wrocławiu radzą

2025-04-29 18:36

Zbliża się długi weekend. Z pewnością każdemu z nas majówka kojarzy się z grillem, wyjazdami czy aktywnością na świeżym powietrzu. Nie możemy jednak zapominać o bezpieczeństwie. Eksperci z USK we Wrocławiu przypominają, że alkohol i woda, hulajnoga, rower czy samochód to fatalne połączenie. Jak przygotować się do majówki i nie trafić na SOR?

Spis treści

  1. Majówka z głową. Eksperci z USK we Wrocławiu radzą
  2. Jak bezpiecznie spędzić długi weekend?
  3. Alkohol a majówka

Majówka z głową. Eksperci z USK we Wrocławiu radzą

Z pewnością wiosna zachęca większość z nas do wyjazdów, spacerów czy wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu. Ta pora roku niesie jednak też ryzyko alergii, ukąszeń, urazów, a czasem nawet pokusy sięgnięcia po alkohol. Jak przygotować się do majówki i nie trafić z grilla czy kajaka prosto na Szpitalny Oddział Ratunkowy? O tym radzą eksperci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

- Pogoda sprzyja grillowaniu, można więc spodziewać się, że otwarcie sezonu będzie wiązało się z dolegliwościami ze strony woreczka żółciowego. Przypieczone, ostro przyprawione mięso, a do tego alkohol nie służy pacjentom z wrażliwym przewodem pokarmowym. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednią, lekkostrawną dietę.

tłumaczy dr Janusz Sokołowski, wieloletni kierownik SOR-u w USK we Wrocławiu.

Jak przyznaje dr Sokołowski, zwykle w majowy weekend do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłasza się mniej pacjentów niż w dni powszednie, jednak nie oznacza to, że nie będzie, co robić.

Jak bezpiecznie spędzić długi weekend?

Majówkowe wycieczki i pikniki na świeżym powietrzu mogą też łączyć się z pierwszymi poparzeniami słonecznymi czy przegrzaniem. Specjaliści przypominają zatem, aby mimo pozimowej tęsknoty za promieniami słońca, pamiętać o:

  • unikaniu wystawiania się na jego widok w samo południe;
  • używaniu odpowiednich filtrów;
  • nawadnianiu.

Coraz wyższe temperatury oznaczają też otwarcie plaż i kąpielisk, a co za tym idzie też sezon na niebezpieczne pomysły. Eksperci przypominają, że alkohol i woda (tak samo, jak alkohol i hulajnoga, rower czy samochód) to fatalne połączenie.

- Niestety w wolnych dniach wypadków komunikacyjnych, upadków czy zwykłych potknięć jest więcej niż w dniach roboczych. Nieostrożna jazda hulajnogą czy rowerem, bez kasku i do tego pod wpływem alkoholu czy narkotyków, to duże ryzyko poważnego urazu.

przyznaje dr Janusz Sokołowski.

Do różnego rodzaju drobnych urazów dochodzi także, kiedy podejmujemy aktywność fizyczną bez przygotowania. Warto zatem pamiętać o stopniowym zwiększaniu wysiłku. Zakwasy czy naderwanie ścięgna albo zwichnięcie kostki to efekt nieprzygotowania do aktywności sportowej po zimowym zastoju.

Alkohol a majówka

Warto pamiętać, że spożycie alkoholu, zwłaszcza w większych ilościach, to nie tylko zwiększone ryzyko urazów czy niebezpiecznych zachowań, ale również poważne, często bagatelizowane zagrożenie dla zdrowia układu pokarmowego.

- Alkohol drażni błonę śluzową żołądka, zwiększając ryzyko rozwoju uszkodzeń śluzówki a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do powstawania owrzodzeń i krwawień. Dodatkowo, jego metabolity działają toksycznie na komórki wątroby, co może skutkować stłuszczeniem wątroby, jej zapaleniem, a z czasem prowadzić do rozwoju marskości

tłumaczy dr Radosław Kempiński, specjalista gastroenterologii z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych USK we Wrocławiu.

Specjalista zwraca uwagę, że jednorazowe, nadmierne spożycie alkoholu może także wywołać ostre zapalenie trzustki, czyli poważne schorzenie wymagające pilnej interwencji lekarskiej. Choroba ta przebiega często gwałtownie i niesie ryzyko poważnych powikłań, a w niektórych przypadkach może być nawet zagrożeniem życia.

Ważne jest również to, że długoterminowo alkohol zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego. Mowa przede wszystkim o raku:

  • przełyku;
  • żołądka;
  • wątroby;
  • jelita grubego.

Co ważne, nawet umiarkowane ilości spożywanego regularnie alkoholu mogą znacząco zwiększyć ryzyko powstania procesu nowotworowego, szczególnie w połączeniu z innymi czynnikami, m.in. palenie tytoniu czy dieta bogata w tłuszcze i uboga w błonnik.

- Długoterminowe skutki nadużywania alkoholu często rozwijają się po cichu, bez wyraźnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka i umiar. Jednorazowe nadużycie w długi weekend może mieć swoje konsekwencje zdrowotne znacznie szybciej niż się wydaje

przestrzega dr Kempiński.

Dlatego też, planując wypoczynek, warto, abyśmy pamiętali o:

  • zachowaniu rozsądku;
  • odpowiednim nawodnieniu;
  • lekkostrawnej diecie;
  • ograniczeniu spożycia alkoholu.
Wrocław Radio ESKA Google News
Karkówka czy kiełbasa z grilla? Majówka okiem Polaków #EwelinaPyta