Otwarcie Wydziału Medycznego na Politechnice Wrocławskiej, ma przynieść wiele korzyści. Nowe kierunki studiów to wyraźny sygnał, że PWr się rozwija.
"Na PWr mamy silne podstawy: matematykę, fizykę, chemię, a do tego nauki społeczne. Wokół nich chcemy rozwijać dziedziny, gdzie stosuje się te rozwiązania techniczne. Tak właśnie funkcjonują największe uczelnie techniczne w Europie i na świecie" – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor.
Możliwość studiowania medycyny na Politechnice Wrocławskiej ma być również odpowiedzią na braki w kadrze medycznej w lokalnych szpitalach.
"Dzięki tej współpracy nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie" - dodał prof. Arkadiusz Wójs.
Wydział Medyczny na Politechnice Wrocławskiej współpracuje ze szpitalami
Wydział Medyczny na PWr ma ściśle współpracować ze szpitalami. Do tej pory umowy podpisali:
- dr n. med. Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
- dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
- Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
- płk dr n. med. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu,
- dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
- prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
- Anna Farmas, dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.
"Impuls rozwoju nowych technologii musi wyjść od medyków, a rolą inżynierów jest określenie i realizacja przedstawionych pomysłów. Jestem przekonany, że poparcie dla podpisanego dzisiaj porozumienia i bliskiego otwarcia Wydziału Medycznego będzie rosło. Najważniejsza w tym aspekcie jest współpraca, bo tylko dzięki niej nasze szpitale będą się dalej rozwijały" – podkreślił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Współpracę z Politechniką Wrocławską ma nawiązać również Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed, a umowa między stronami podpisana zostanie w przeciągu najbliższych tygodni.
Wydział Medyczny na Politechnice Wrocławskiej - kiedy można zacząć studia?
Projekt ma przynieść korzyści dla całego rejonu - do tej pory lekarze współpracowali z PWr dosyć spontanicznie, a współpraca ma pomóc usystematyzować przeprowadzane badania. Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki. W pierwszych dniach stycznia uczelnia złoży wniosek w tej sprawie. Kierunek zostanie otworzony najpewniej w przyszłym roku akademickim, który rozpocznie się w październiku 2023 roku.