Nowe nazwy ulic, rond i skwerów we Wrocławiu. Sprawdź, gdzie są zmiany

i

Autor: Google Maps

Wrocław

Nowe nazwy ulic, rond i skwerów we Wrocławiu. Sprawdź, gdzie się znajdują

2024-07-01 11:21

We Wrocławiu radni miejscy podjęli decyzję o nadaniu nowych nazw dla ulic, skwerów i rond. W ten sposób powstały np. ulice Dziewiannowa i Sibeliusa, czy skwer Edmunda Kajdasza. Sprawdź, na jakich osiedlach znajdują się takie nazwy.

Nowe nazwy dla ulic, skwerów i rond we Wrocławiu. Radni podjęli decyzję

Decyzję w sprawie nadania nowych nazw dla ronda, ulic i skwerów we Wrocławiu radni podjęli podczas ostatniej sesji Rady Miasta. W taki oto sposób pojawiły nowe ulice, jak np. Dziewiannowa, czy Sibeliusa. Nadano również nowe nazwy dla rond, na Muchoborze Wielkim oraz na Krzykach. Radni zdecydowali również o nadaniu nowych nazw dla kilku skwerów.

Nowe nazwy dla wrocławskich ulic

Ulica Dziewiannowa – ta znajdująca się na osiedlu Jerzmanowo nowa ulica jest drogą gruntową. Nazwa pochodzi od roślin należących do rodziny trędnikowatych. Wiele gatunków dziewanny to rośliny lecznicze. Nawiązuje do pobliskiej ulicy Piołunowej.

Ulica Jana Sibeliusa – nowa ulica znajduje się na osiedlu Jagodno, w pobliżu ulicy Bartoka i Verdiego. Nazwy tych ulic upamiętniają kompozytorów europejskich. Jan Sibelius jest uważany za twórcę narodowego stylu w muzyce fińskiej, który w swojej twórczości nawiązywał do fińskiego folkloru i czerpał także inspirację z poezji i literatury narodowej.

Ul. ks. Bolesława Domańskiego - przedłużenie łącznika od ul. Płużnej do ul. Rodłej na Jerzmanowie zyskało nową nazwę.

Ul. Marii i Witolda Molickich – nowa ulica Witolda Lipińskiego na Nowych Żernikach pokrywa się z ulicą Karola Lipińskiego na osiedlu Zacisze -Zalesie -Szczytniki. W użyciu funkcjonuje „ulica Lipińskiego”.

- Mieszkańcy nie posługują się imieniem patrona ulicy i można zakładać, że funkcjonowanie dwóch ulic Lipińskiego jest mylące. Mieszkańcy obawiają się, że przez takie nazewnictwo następować będą pomyłki uciążliwe - dojazd taksówki, kuriera, wizyta rodzinna czy towarzyska, ale również pomyłki zagrażające zdrowiu i życiu mieszkańców - wezwanie pogotowia, wizyta lekarza, interwencja straży pożarnej czy policji – napisano w uzasadnieniu uchwały. Z tego względu zmieniono całkowicie nazwę ul. Witolda Lipińskiego na ul. Marii i Witloda Molickich.

Ronda we Wrocławiu z nowymi nazwami

Rondo Janiny Lewandowskiej – dotychczas bezimienne rondo na Muchoborze Wielkim zyskało nową nazwę Ronda Janiny Lewandowskiej. Znajduje się w pobliżu al. Prezydenta Narutowicza i ul. Rakietowej. Upamiętnia wyjątkową kobietę związaną z lotnictwem, która we wrześniu 1939 roku uczestniczyła w kampanii polskiej, w 1940 roku została zamordowana w lesie niedaleko Katynia – to jedyna kobieta wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Rondo Nad Olszówką Krzycką – znajduje się na skrzyżowaniu ul. Skarbowców i Mglistej.

- Olszówka Krzycka to potok na terenie Wrocławia (długości około 1,5km) w południowej części miasta (na zachód od osiedla Krzyki), prawy dopływ Ślęzy - czytamy w uzasadnieniu.

Wrocławskie skwery zyskały nowe nazwy

Skwer Edmunda Kajdasza – nową nazwę otrzymał skwer w rejonie ul. Kajdasza i Buforowej.

- Edmund Kajdasz (1924 – 2009) – chórmistrz i dyrygent, podczas długich lat pracy prowadził w sumie 21 chórów: we Wrocławiu - mieście, z którym związał się na stałe, oraz w Poznaniu, Katowicach, Nysie i Opolu. Był dyrektorem artystycznym m.in. Cantores Minores Wratislavienses (zespół ten założył w 1966 r.), Chóru Wrocławskiej Rozgłośni Polskiego Radia, Chóru Dziewczęcego Polskiego Radia, Wrocławskiego Męskiego Chóru Kameralnego Cantilena i wielu innych - czytamy w uzasadnieniu.

Skwer ks. Dietricha Bonhoeffera – w rejonie ul. Wierzbowej i Kazimierza Wielkiego. Dietrich Bonhoeffer to niemiecki duchowny ewangelicki, teolog i działacz antynazistowski. Jak tłumaczą w uzsadanieniu radni, jego działalność duszpasterska przypadała na czas rosnących wpływów Adolfa Hitlera, dlatego ks. B Dietrich Bonhoeffer wstąpił do tzw. Kościoła wyznającego, który stanowił opozycję antyhitlerowską w łonie ówczesnego Kościoła ewangelickiego.

Skwer Dolnośląskich Harcerzy – znajduje się na wrocławskim Dąbiu. Niedaleko ulic Biegasa i Chełmońskiego. Nazwę nadano z okazji 80-lecia harcerstwa na Dolnym Śląsku.

Takie motyle to w Polsce rzadkość. Niektóre mają nawet swoje numery. Gdzie można je spotkać?

Quiz. Gdzie we Wrocławiu znajdują się te atrakcje? Prawdziwi wrocławianie zdobędą 15/15

Pytanie 1 z 15
ZOO we Wrocławiu znajduje się przy
ZOO we Wrocławiu znajduje się przy ul.