Na początku powstanie plaża nad wodą, w przyszłości – bo projekt jest zaplanowany na kilka lat – dojdzie miejska ogólnodostępna marina dla jachtów i motorówek, wypożyczalnia sprzętu wodnego, parking dla camperów, którymi turyści odwiedzają Wrocław. Pojawią się także miejsca noclegowe w domkach kampingowych i miejsce odstawcze dla jachtów i innego sprzętu wodnego na czas zimy. Projekt rozbudowy jest znany – co jednak wystartuje już od maja tego roku w przestrzeni „Beach Bar Port Węglowy”?
- W kwietniu będziemy nie tylko teren sprzątać. Uporządkowaliśmy zieleń, oczyszczamy nabrzeże, usuwamy stare, rozlatujące się zabudowania. To początek naszych działań. Chcemy, by od czerwca miejsce zaczęło działać – mówi Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego.
Teren ma powierzchnię 20.000 m2 czyli porównując to wielkość 3 boisk piłkarskich. Władze Aquaparku zakładają, że na razie ma to być miejsce spotkań dla wrocławian. Miejscem, gdzie m.in. prezentowana będzie np. twórczość dzieci z wrocławskich Domów Kultury, ale też inicjatywy kulturalne. Ponieważ to centrum miasta - od początku przygotowując koncepcje funkcjonowania tej przestrzeni Wrocławski Park Wodny stawia sobie za cel jak najmniej inwazyjną działalność.
Duża część terenu zamieniona zostanie w plażę i piękną, zieloną przestrzeń.
- Na miejscu powstanie plac zabaw dla dzieci z olbrzymim statkiem pirackim, będzie oczywiście strefa relaksu dla dorosłych, ale i przestrzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Chcemy organizować tu zajęcia z jogi, zumby czy fit-senior – mówi kierownik strefy Fitness Aquaparku Sergii Novosad.
Będą leżaki, parasole i duży namiot, który skutecznie osłoni przed słońcem. Ma też być scena a na niej zagoszczą wrocławscy muzycy, aktorzy, młode talenty i legendy wrocławskiej kultury.
Siłą tego miejsca ma być świeże jedzenie, które będzie przygotowywane na miejscu. Zadba o to ekipa kucharzy i dietetyków z Wrocławskiego Parku Wodnego. W dwóch kontenerach będą przygotowywane „zdrowe fastfoody”. - Będą pyszne owocowe koktajle, dobra kawa i oczywiście coś wyjątkowego dla najmłodszych - opowiada Magdalena Kośla, menadżer przestrzeni gastro Portu Węglowego.
Aquapark wyjaśnia, że przełom maja i czerwca ma być czasem rozruchowym. Zaprasza wrocławian i będzie uważnie wsłuchiwał się w potrzeby, sugestie i propozycje, co w Beach Bar Port Węglowy może się wydarzyć, ale też jak funkcjonować, by wodniacy i okoliczni mieszkańcy polubili to miejsce.
Port został wybudowany w 1842 roku, a na terenie po otwarciu będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia sprzed wojny tego miejsca. Początkowo funkcjonował jako zimowisko dla parostatków, a później także na potrzeby obsługi zakładu wodociągowego Na Grobli. Przez port dostarczano materiały budowlane do budowy zakładu wodociągowego. Gdy budowa zakładu została zakończona, służył głównie do przeładunku węgla. Węgiel z Portu ogrzewał wodę w zakładzie „Na Grobli” oraz zasilał urządzenia przepompowni wody na Świątnikach. Port nie był użytkowany od lat 70. XX wieku.