Poważny problem w policji. Jest ponad 5 tysięcy mniej policjantów
Ponad 107 tysięcy – tyle wynosi liczba wszystkich etatów w polskiej policji. W tej puli najwięcej miejsc jest w służbie prewencyjnej (ponad 65 tys.) oraz kryminalnej (prawie 31tys.).
„Problem w tym, że ze 107 tys. etatów na początku ubiegłego miesiąca obsadzonych było tylko nieco ponad 95 tys., a wakaty stanowiły ponad 11 proc. etatów.” - pisze „Dziennik Gazeta Prawna” i zwraca uwagę na to, że liczba policjantów była o 5 tysięcy mniejsza, jeśli porównamy dane do roku poprzedniego.
Policyjna Solidarność publikuje symboliczny nekrolog
O tym, że sytuacja kadrowa jest coraz gorsza w policji komunikują od kilku tygodni związkowcy z policyjnej „Solidarności”. Na swojej stronie internetowej zamieścili symboliczny nekrolog, w którym piszą m.in. „policja jako sprawna instytucja już nie istnieje”. Jak zapowiadają, najgorsze dopiero ma nadejść w przyszłym roku, bo nastąpi fala odejść policjantów na emeryturę.
- Problemy kadrowe towarzyszą nam od jakiegoś czasu! Już dziś wiemy, że w lutym sytuacja ta zdecydowanie się pogorszy - ze służby odejdą kolejni zmęczeni sytuacją kadrową i zasłużeni dla tej formacji Koledzy i Koleżanki – informują związkowcy.
Jak opisał "DGP" najwięcej wolnych miejsc było w służbie odpowiedzialnej za zwalczanie cyberprzestępczości. Okazuje się, że tutaj obsadzonych zostało tylko 487 z 800 stanowisk, zatem wakaty stanowiły prawie 40 procent.
O poważnym problemie kadrowym w policji mówi się już od dłuższego czasu. Wiele stanowisk wciąż jest pustych, mimo że liczba wakatów jest duża. Może to stanowić spory problem dla funkcjonowania policji i zdolności do odpowiedniego zwalczania przestępczości. Narastający problem jest zdaniem związkowców policyjnych ignorowany przez rząd.
Na stronie polskiej policji można się dowiedzieć, że od marca 2023 średnia pensja policjanta wynosi 6 tys. 893 zł 48 gr brutto. Minimalne wynagrodzenie kursanta to zaś 4 tys. 223 zł brutto.
Podwyżki i przywileje nie działają na potencjalnych zainteresowanych służbą w policji, chętnych do pracy nadal brakuje.