Nie wiesz, czy możesz prowadzić? Zbadaj się samoobsługowym alkomatem na Dworcu Głównym we Wrocławiu

i

Autor: KMP we Wrocławiu

Wrocław

Nie wiesz, czy możesz prowadzić? Zbadaj się samoobsługowym alkomatem na Dworcu Głównym we Wrocławiu

2024-08-06 13:06

Samoobsługowy alkomat stanął na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Urządzenie czynne ma być całodobowo i bezpłatne dla wszystkich, którzy chcą tylko z niego skorzystać. Zanim wsiądziecie więc za kierownicę po imprezie, warto przyjechać na dworzec i przebadać się pod kątem trzeźwości.

Całodobowy alkomat na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Jeśli nie jesteście pewni, czy możecie prowadzić po imprezie, grillu, czy nawet spokojnym wieczornym posiedzeniu przy alkoholu, to mamy dla was dobrą wiadomość. Na Dworcu Głównym we Wrocławiu stanął alkomat, z którego skorzystać za darmo mogą absolutnie wszyscy. Czynny jest on całodobowo, więc niezależnie od pory z tym urządzeniem sprawdzicie stan swojej trzeźwości.

"Wrocławska policja została wzbogacona o ogólnodostępny alkomat. Urządzenie służące do badania stanu trzeźwości znajduje się na Komisariacie Kolejowym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu usytuowanym na Dworcu Głównym PKP. Co ważne, automat dostępny jest bezpłatnie i całodobowo. Każdy, kto czuje potrzebę upewnienia się co do swojego stanu trzeźwości samodzielnie może dokonać pomiaru" - przekazuje mł. asp. Anna Hajnsz.

Policjanci przekonują, że sama procedura trwać ma zaledwie kilkanaście sekund. Tak krótko chwilę warto poświęcić więc na sprawdzenie, czy w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol. 

"Procedura badania stanu trzeźwości jest bardzo prosta i intuicyjna, a co ważne, nie wymaga udziału policjanta. Automat usytuowany jest w poczekalni Komisariatu Kolejowego wraz z krótką instrukcją użycia. Wystarczy pobrać z zasobnika specjalną słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym dla niej miejscu. Następnie po wciśnięciu przycisku należy dmuchnąć w słomkę do momentu, aż wyłączy się sygnał dźwiękowy. Wynik badania będzie widoczny na wyświetlaczu alkomatu" - dodaje Anna Hajnsz.

Ile kosztuje mandat za kierowanie po alkoholu? Ile można mieć promili?

Przypominamy, że według polskiego prawa dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Za przekroczenie tej wartości przewidziane są mandaty. 

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Michał Probierz dla SE: Lewandowski wciąż jest ważny dla reprezentacji