Nie lekceważ jej pierwszych objawów! Czym padaczka i jakie są jej przyczyny?

i

Autor: pixabay.com

Nie lekceważ jej pierwszych objawów! Czym jest padaczka i jakie są jej przyczyny?

2022-02-15 15:24

Epilepsja jest przewlekłą chorobą mózgu, polegającą na występowaniu powtarzających się napadów padaczkowych. U większości pacjentów za pomocą obecnie dostępnych metod diagnostycznych nie udaje się ustalić jej przyczyny. Są one różne w poszczególnych grupach wiekowych.

Padaczka rozpoczynająca się u dzieci jest wywołana przede wszystkim chorobami wrodzonymi, takimi jak wady rozwojowe mózgu, choroby uwarunkowane genetycznie, choroby zakaźne w trakcie ciąży (m.in. różyczka, toksoplazmoza) lub uszkodzeniem w trakcie porodu. Najczęstsze znane przyczyny padaczki u osób dorosłych to guzy i urazy mózgu oraz zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, a u pacjentów po 65. roku życia - udary mózgu i choroby zwyrodnieniowe (m.in. choroba Alzheimera).

Jak często występuje padaczka?

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego. Ocenia się, że na padaczkę choruje do 1% ludzi (w Polsce ok. 400 tys., na świecie 60-70 mln). Lekarz z reguły rozpoznaje tą dolegliowść, gdy u chorego wystąpiły co najmniej dwa niesprowokowane napady padaczkowe, to znaczy napady nie były poprzedzone żadną konkretną sytuacją, nie były sprowokowane przez czynnik zewnętrzny.

U kilku procent osób może wystąpić jeden napad padaczkowy w życiu. Pojedynczy napad padaczkowy może być sprowokowany przez wysoką temperaturę (np. drgawki gorączkowe u dzieci), alkohol, nieprawidłowe stężenie cukru we krwi, uraz głowy. Po takim zdarzeniu z reguły nie ma konieczności leczenia.

Jak się objawia padaczka?

- Napad toniczno-kloniczny, czyli drgawki i utrata przytomności nie jest najczęstszym rodzajem napadu padaczkowego. Napad padaczkowy jest związany z nieprawidłową aktywnością mózgu, z nieprawidłowymi wyładowaniami bioelektrycznymi. Objawów padaczki może być tyle, ile jest części mózgu nimi dotkniętych. Mamy napady w postaci drgawek jednej kończyny lub połowy ciała przy zachowaniu świadomości, albo w postaci zaburzeń kontaktu, gdy ktoś na chwilę zastyga. To mogą być też różne automatyzmy, czyli ruchy przypominające ruchy celowe, np. oblizywanie ust, przełykanie śliny, mlaskanie, zapinanie guzików, pocieranie rąk o siebie, poklepywanie się po nogach. Jest też szereg objawów niewidocznych dla otoczenia, np. chory odczuwa nagły lęk nie wiadomo z jakiego powodu, drętwieje mu jakaś część ciała, ma poczucie dezorientacji (nie wie, gdzie jest, choć przebywa w znajomym otoczeniu), widzi kolorowe kółka, których nie ma, słyszy dźwięki, których nie ma. Co ważne, jeden pacjent może mieć kilka rodzajów napadów. Im większą część mózgu obejmują nieprawidłowe wyładowania, tym większa jest manifestacja padaczki, najczęściej ruchowa - tłumaczy dr Magdalena Bosak w rozmowie z Ewą Stanek-Misiąg z portalu mp.pl.

Co robić w razie wystąpienia objawów padaczki?

Jeżeli u osoby, która nie chorowała wcześniej na padaczkę, wystąpi napad padaczkowy z drgawkami i utratą przytomności, należy wezwać pogotowie ratunkowe. W przypadku łagodniejszych napadów należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Jeżeli natomiast u osoby ze zdiagnozowaną padaczką dojdzie do napadu padaczkowego, należy:

  • przede wszystkim zachować spokój, większość napadów ustępuje po 2-3 minutach
  • ułożyć chorego w bezpiecznym miejscu, zabezpieczyć go przed upadkiem, skaleczeniem, urazem głowy, tułowia i kończyn
  • kontrolować oddech i drożność dróg oddechowych.- rozluźnić ubranie w okolicy szyi, rozpiąć pasek, usunąć z ust ciała obce (np. sztuczną szczękę)
  • w czasie napadu nie należy otwierać zaciśniętych szczęk i wkładać żadnych przedmiotów do ust, nie należy przytrzymywać siłą rąk i nóg chorego, nie można wlewać wody ani podawać leków do ust, jeśli chory jest nieprzytomny- poczekać, aż napad ustąpi, ułożyć chorego na boku, aby uniknąć zakrztuszenia lub zadławienia, pozostać z chorym aż do czasu odzyskania pełnej sprawności- po zakończeniu napadu chory może być senny (należy mu pozwolić odpocząć) lub pobudzony (nie należy używać siły)
  • jeśli napad przedłuża się lub występują kolejne napady, należy wezwać pogotowie.

W Polsce co roku 14.02 obchodzimy Dzień Chorego na Padaczkę. Przypada on w Dzień Świętego Walentego. Święty Walenty jest bowiem patronem nie tylko zakochanych, ale i osób chorych na padaczkę (epilepsję, tzw. chorobę świętego Walentego).

Super Raport 14.02 (Goście: Radosław Sikorski - eurodeputowany, PO oraz prof. Marek Migalski - politolog, UŚ) Sedno Sprawy: Marcin Przydacz

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!