Naukowiec z Politechniki Wrocławskiej w The Lancet! To najbardziej prestiżowe czasopismo medyczne na świecie

i

Autor: Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej

Ciekawostki

Naukowiec z Politechniki Wrocławskiej w "The Lancet"! To najbardziej prestiżowe czasopismo medyczne na świecie

2025-02-04 11:30

Profesor Jacek Szepietowski z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej może poszczycić się wielkim osiągnięciem. Jego artykuł naukowy o nowatorskiej koncepcji leczenia pacjentów z hidradenitis suppurativa trafił do "The Lancet", według wielu uważanego za najbardziej prestiżowe czasopismo medyczne na świecie.

Profesor z Politechniki Wrocławskiej trafił do prestiżowego czasopisma!

Profesor Jacek Szepietowski z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej może poszczycić się niemałym osiągnięciem. Trafił on bowiem do najbardziej prestiżowego czasopisma medycznego na świecie. Wszystko za sprawą artykułu, w którym wraz zespołem ekspertów opisał on nowatorską koncepcję leczenia pacjentów z hidradenitis suppurativa.

"W najlepszym czasopiśmie medycznym na świecie ukazał się artykuł, którego współautorem jest badacz z Politechnika Wrocławska Przełomowa publikacja opisuje nowatorską koncepcję terapii i jest nadzieją dla pacjentów cierpiących na hidradentitis suppurativa (HS). Międzynarodowy zespół ekspertów zebrał i ocenił aktualną wiedzę naukową na temat HS, a następnie pod kierunkiem prof. Jacka Szepietowskiego (ang. senior author), dermatologa- wenerologa opracował pionierski model jej leczenia. W Polsce na hidradentitis suppurativa chorować może nawet 350 tysięcy ludzi"

- chwali się Politechnika Wrocławska.

W skład międzynarodowego zespołu, z którym współpracował prof. Szepietowski, wchodzili eksperci z:

  • Uniwersytetu Medycznego Charité w Berlinie, 
  • Uniwersytetu Northwell w Nowym Jorku, 
  • Mayo Clinic w Rochester,
  • Wydziału Medycznego w Santiago de Chile,
  • irlandzkiego Munster,
  • Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej

Autorzy artykułu „Hidradenitis suppurativa” podkreślają, że zapalenie związane z HS wpływa na wiele organów. U pacjentów często rozwijają się choroby zapalne stawów, jelit, zaburzenia nastroju, depresje oraz zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca. To wszystko w konsekwencji wpływa na zwiększone ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych. Co istotne, w publikacji po raz pierwszy zostały wyodrębnione różne fazy przebiegu choroby.

"Zaproponowana przez nas koncepcja leczenia uwzględnia zarówno wszystkie te fazy, jak i choroby współistniejące. Ma być realizowana w sposób spersonalizowany i interdyscyplinarny"

– wyjaśnia prof. Jacek Szepietowski z Wydziału Medycznego PWr.

Pierwsze nowoczesne terapie oparte są na neutralizacji poszczególnych cytokin zapalnych. Są już dostępne w leczeniu farmakologicznym HS.

"Mamy nadzieję, że ta publikacja skróci czas potrzebny do postawienia właściwej diagnozy, zwiększy świadomość na temat ogólnoustrojowego charakteru schorzenia oraz poważnych konsekwencji zdrowotnych HS, a także zapewni niezbędne zasoby do dalszych badań translacyjnych oraz interdyscyplinarnej opieki nad pacjentem"

– podkreśla prof. Szepietowski.

Wrocław Radio ESKA Google News
Autor: