Do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Darnków nie wyróżniał się niczym szczególnym. Zwykła, aczkolwiek urokliwa wieś, położona blisko gór. Później jednak, siedem hektarów terenu w górze tego miejsca zostało podarowane buddyjskiemu lamie j.św. Czime Rigdzinowi Rinpocze. Dzięki jego decyzji powstała buddyjska świątynia z niewielkim klasztorem - Gompa Drophan Ling. W kompleksie tym funkcjonuje Związek Buddyjski Khordong. Prowadzi ośrodek i centrum odosobnień oraz rozwija tradycje buddyzmu tybetańskiego. Wokół świątyni można dostrzec zalesione wzgórza, gdzie w wielu miejscach są większe i mniejsze modlitewne flagi. Gompa w Darnkowie jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce i jednym z niewielu w Europie.
W tej namiastce małego Tybetu wewnętrzne ściany sali modlitw są pięknie ozdobione barwnymi, ręcznie wykonanymi, sporej wielkości malowidłami. Są one dziełem mnichów z Bhutanu. Darnków może się poszczycić jedyną świątynią w Europie z ich oryginalnymi malowidłami. Obok gompy postawiono niedawno imponującą stupę, która wyglądem przypomina kaplicę. Co roku odbywają się tam kursy medytacyjne i ceremonie.
W Polsce buddyjskie związki wyznaniowe prowadzą działalność w oparciu o rejestrację w MSWiA. Duża procentowo liczba wyznawców buddyzmu w naszym kraju to członkowie wspólnot zen i szkół buddyzmu tybetańskiego.
Korzenie buddyzmu w Polsce sięgają początków XX wieku i wiążą się z nagłym zafascynowaniem Polaków religiami i kulturą Chin, Japonii, Tybetu czy Korei.
Polecany artykuł: