Młode sokoły wędrowne

i

Autor: Robert Borkacki / Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Młode sokoły wędrowne

Najszybsze ptaki na świecie żyją pod Wrocławiem! Narodziły się młode sokoły wędrowne [WIDEO]

2020-05-18 11:05

Uwierzycie, że najmłodsze ptaki na świecie żyją pod Wrocławiem? Lasy z Doliny Baryczy wzbogaciły się o cztery młode sokoły wędrowne. Najszybsze ptaki świata od kilku lat zamieszkują tereny w okolicach Żmigrodu, gdzie trwa odbudowa ich populacji. Młode sokoły właśnie zostały zaobrączkowane.

Okazuje się, że najszybsze ptaki świata żyją w Polsce, a dokładniej: pod Wrocławiem.

- Przywracamy naturze gatunek, który wyginął przez człowieka - mówi Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Najszybsze ptaki świata

- Sokół wędrowny w Polsce od lat 60-70-tych wyginął, postanowiono ten gatunek odnowić. Sukcesy są, jak widać, jesteśmy świadkami obrączkowania czterech młodych piskląt, trzech samic i jednego samca - dodaje wiceprezes wrocławskiego WFOŚiGW.

- To już jest drugie gniazdo w lasach Doliny Baryczy. W tej parze samiec pochodzi z tych lasów, sprzed trzech lat, jest to już drugie pokolenie tutejszych sokołów, natomiast samica pochodzi z Czech. Młode mają około trzech tygodni, wyglądają na zdrowe, i za jakieś 2-3 tygodnie zaczną latać - dodaje Sławomir Sielcki ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół.

Najszybsze ptaki świata są w Polsce!

Jak przekonują sokolnicy, sokoły wędrowne to wyjątkowe ptaki.

- Sokół wędrowny to najszybsze zwierzę na świecie. W momencie ataku rozpędza się do 360 km/h. Są typowymi ornitofagami, czyli żywią się innymi ptakami, z małym wyjątkiem, którym są nietoperze. Samice są większe o 1/3 od samców. Ptaki te nie są groźne dla ludzi, a właściwie to ludzie są groźni dla sokołów wędrownych - dodaje Sławomir Sielicki.

Łącznie w ciągu trzech lat prowadzenia akcji na Dolnym Śląsku narodziło się 15 sokołów. Wkrótce na Dolnym Śląsku, także w lasach Doliny Baryczy, pojawią się nowe, dorosłe osobniki. Dodajmy, że całą akcję finansuje WFOŚiGW, który w minionym roku przeznaczył na ten cel 100 tys. zł.

Katarzynka i Piernik znowu rodzicami! W Toruniu wylęgły się dwa sokoły wędrowne!

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?