Słonie to największe i najcięższe ssaki lądowe żyjące na Ziemi. Wyróżnia się słonia afrykańskiego, słonia leśnego oraz słonia indyjskiego. - Lokalne podgatunki słonia indyjskiego spotykamy w kontynentalnej części Azji, na Sumatrze, Borneo i Sri Lance – wszystkie są zagrożone wyginięciem – informuje organizacja WWF.
W ZOO Wrocław żyją najstarsze w Europie słonie. To Birma i Toto
W poniedziałek (12 sierpnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Słonia. Przed południem opiekunowie słoni indyjskich – Birmy i Toto, przygotowali specjalne wydarzenie pod tytułem "O Słoniach Bez Tabu".
Odwiedzający wrocławskie zoo mieli okazję z bliska poznać te niezwykłe zwierzęta, dowiedzieć się więcej o ich życiu, diecie, a także o codziennej pracy ich opiekunów. Zarówno Birma, jak i Toto to seniorki, które mają już ponad 60 lat. Jedna z nich mieszka we wrocławskim zoo ponad 60 lat.
- Birma trafiła do nas z bazy cyrkowej w Julinku w 1981 roku, a Toto w 2007 roku. Zamieszkały w Słoniarni, którą niegdyś dzieliły także z innymi słoniami. W tej chwili są jedynymi mieszkankami wybiegu słoni – informuje ZOO Wrocław.
Trudna przeszłość Birmy i Toto
Jak się okazuje młodość Birmy i Toto nie była taka kolorowa. Przedstawiciele ogrodu zoologicznego przypominają, że obie mają za sobą cyrkową przeszłość, jaka dla każdego słonia jest najgorszym możliwym scenariuszem.
- Przez złe traktowanie nabawiły się stereotypii. Nazywana też „chorobą sierocą”, stereotypia to zaburzenie, które często można zaobserwować u słoni wykorzystywanych w cyrku lub trzymanych w nieodpowiednich warunkach. Polega na ciągłym i bezcelowym powtarzaniu ruchów czy postaw ciała. Jest to mechanizm samoobronny mający na celu zapomnienie, a raczej rozproszenie się od traumy z przeszłości - czytamy na stronie ZOO Wrocław.
U wrocławskich słoni choroba objawia się kiwaniem, ale dzięki troskliwości opiekunów objawy choroby znacznie się zmniejszyły. Poza tym, u obu słoni można zauważyć zniekształcenie kości nóg od więzów oraz liczne blizny na kończynach, najprawdopodobniej są one od narzędzi do tresury. Ponadto u Toto pracownicy zoo zaobserwowali też częściowy paraliż trąby.
- Przez lata po trafieniu do zoo obydwie słonice nie trąbiły. Całe szczęście los był dla nich łaskawy – pod troskliwą opieką naszych pracowników obydwie „odzyskały głos”: u Toto to trąbienie, zaś u Birmy ryczenie – informuje zoo.
Najstarsze w Europie słonie mieszkają we Wrocławiu. Mają ponad 60 lat!
Polecany artykuł: