Wrocław

Najsłynniejsza ulica na Dolnym Śląsku. Są tu same perły architektury

2024-12-30 15:40

W centrum Wrocławia znajduje się najsłynniejsza ulica na Dolnym Śląsku. Liczy ponad kilometr długości i znajdują się przy niej takie obiekty jak Opera Wrocławska, czy Renoma. Mowa oczywiście o jednej z najstarszych polskich ulic – ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała Świdnicka.

Wrocław. Tak dawniej wyglądała najsłynniejsza ulica na Dolnym Śląsku

Wrocław ma wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, które turyści uwielbiają. Sam rynek otoczony pięknymi kamienicami robi ogromne wrażenie. Wzrok przykuwają chociażby kamienice Jaś i Małgosia połączone arkadą. Wśród atrakcji stolicy Dolnego Śląska można wymieniać bez końca Ogród Botaniczny, ZOO Wrocław, Halę Stulecia, Sky Tower, czy pięknie oświetlony wieczorami Ostrów Tumski – w świątecznym wydaniu wygląda bajkowo.

Warto też zwrócić uwagę na konkretne ulice Wrocławia – jest wśród nich ulica Świdnicka, której początki sięgają średniowiecza. Biegnie od południowo-wschodniego narożnika Rynku w kierunku południowym. Przed II wojną światową uchodziła za najbardziej elegancką ulicę we Wrocławiu. Pierwsza wzmianka o tej ulicy pochodzi z 1303 roku. Po wojnie na kilka lat ulicę nazwano Stalingradzką...W 1957 roku wrócono jednak do nazwy Świdnicka. Tak jest do dziś.

Ulica Świdnicka to obecnie jedna z najważniejszych ulic Wrocławia. Wcześniej przez wieki przy tej ulicy znajdowały się browary i karczmy. W XIX wieku wybudowano tu budynek dzisiejszej Opery Wrocławskiej, a w 1865 roku wybudowano Hotel Monopol.

Przy ul. Świdnickiej, która ma około kilometr długości znajduje się wiele bardzo ważnych dla miasta budynków, w tym np. Dom Handlowy Renoma, Kościół Bożego Ciała, czy Dom Towarowy Podwale. Jeszcze do 2022 roku był tu także słynny dom towarowy Solpol – przykład architektury postmodernizmu w Polsce. Budynek został rozebrany. Przy Świdnickiej zobaczymy także pomnik konny Bolesława Chrobrego.

Niezaprzeczalnie perłą modernistycznej architektury ul. Świdnickiej jest budynek Renomy. Obiekt powstał w 1930 roku i od początku mieścił się w nim dom towarowy, wówczas pod nazwą Dom Towarowy Wertheim. Elewacje budynku do dziś ozdabiają rzeźby głów ludzi z różnych rejonów świata, które symbolizują nie tylko międzynarodowe pochodzenie oferowanych towarów. W ubiegłym roku zakończył się remont części budynku – wewnątrz możemy oglądać eleganckie wnętrza – pasiaste marmury, czy ogromne żyrandole z ryflowanego szkła. Do wykończenia wnętrza zostały użyte materiały z Portugalii i Turcji.

Ulica Świdnicka to trasa, która prowadzi do wielu ważnych miejsc we Wrocławiu, np. do Teatru Muzycznego „Capitol” i Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Jak wyglądała kiedyś ulica Świdnicka we Wrocławiu? W galerii zobaczycie aktualne i stare zdjęcia ulicy Świdnickiej.

Najsłynniejsza ulica na Dolnym Śląsku. Są tu same perły architektury