Spis treści
- Wyzwanie systemowe dla pacjentów chorych na nowotwór
- Najlepsze szpitale onkologiczne na Dolnym Śląsku
Wyzwanie systemowe dla pacjentów chorych na nowotwór
W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości świadczeń w poszczególnych ośrodkach leczących nowotwory. W związku z tym chorzy na raka zmuszeni są szukać takich wiadomości o placówkach na własną rękę. Co więcej, w ramach Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej przewidziano mało przejrzysty system oceny satysfakcji pacjentów.
Organizacje wspierające pacjentów, w tym Onkofundacja Alivia, apelowały nawet o zmiany w tym zakresie. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, placówki onkologiczne mają być oceniane tak, jak wszystkie inne, w ramach przepisów Ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta.
- Od wielu lat dyskutuje się o konieczności systemowego monitoringu jakości w ochronie zdrowia, w tym satysfakcji pacjenta z udzielanych mu świadczeń. Zgodnie z uchwaloną w 2023 roku Ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, do 30 kwietnia bieżącego roku powinny zostać opublikowane tzw. dane wyjściowe zawierające m.in. wskaźniki konsumenckie, w tym ocenę satysfakcji pacjentów leczących się w poszczególnych ośrodkach, a od 2026 roku powinniśmy już mieć możliwość śledzenia zmian w czasie oraz porównywania placówek. Oczekujemy dotrzymania ustawowych terminów i pacjentocentrycznego podejścia do systemu opieki zdrowotnej, nie tylko w deklaracjach, ale w praktyce
komentuje Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.
Onkofundacja Alivia od 15 lat wspiera pacjentów onkologicznych. Nie tylko dodaje im odwagi w zmaganiach z rakiem, ale też zapewnia wszystkim równy dostęp do najlepszej opieki onkologicznej. Dodatkowo, prowadzi portal oferujący pakiet darmowych benefitów oraz spersonalizowanych informacji o chorobie.
Najlepsze szpitale onkologiczne na Dolnym Śląsku
Wspomniana fundacja opublikowała również wyniki niezależnego rankingu placówek onkologicznych w Polsce oraz w poszczególnych województwach. Zestawienie powstało na podstawie 35 tysięcy ocen chorych i ich bliskich oraz niemal 19 tysięcy komentarzy. Na portalu Onkofundacji Alivia pacjenci onkologiczni ocenili łącznie 115 placówek.
W województwie dolnośląskim najwyżej ocenianym przez pacjentów ośrodkiem jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Aż 174 osoby oceniły go na 4,6 w pięciostopniowej skali. Chorzy szczególnie podkreślają:
- bardzo wysoki poziom opieki personelu medycznego;
- przestrzeganie praw pacjenta;
- komfort;
- sposób leczenia.
Pacjenci mają poczucie, że ich leczenie w tej placówce jest prowadzone najlepiej, jak to możliwe. Aż 92% pacjentów i ich bliskich biorących udział w głosowaniu poleca tę placówkę.
- Leczę się tam na raka piersi od 2020, bardzo szybko i sprawnie przeszłam badania, potem chemioterapia, zabieg. W tej chwili jestem pod opieką tego szpitala, częste kontrole, badania. W trakcie leczenia jak i po lekarze odpowiadali wyczerpująco na każde moje pytanie. Pielęgniarki to anioły, potrafią wysłuchać i być przy pacjencie, gdy się podaje i nie widzi szans, podnoszą na duchu i dają też kopa, żeby dalej walczyć - ja jestem tego przykładem!
ocenia jedna z pacjentek.
Z kolei na drugim miejscu znalazło się Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu z oceną 4,3, którą wystawiło 556 użytkowników. 89% pacjentów poleca tę placówkę, a szczególnie doceniają oni opiekę personelu medycznego oraz sposób leczenia.
- Cały personel bardzo pomocny. Lekarze są specjalistami w swojej dziedzinie. Organizacja szpitala i przychodni jest na wysokim poziomie
pisze pacjent placówki.
Należy tutaj podkreślić też, że w rankingu Alivia Onkomapa ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur:
- chemioterapię;
- radioterapię;
- chirurgię onkologiczną.
Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje:
- organizację;
- sposób leczenia;
- opiekę personelu medycznego;
- przestrzeganie praw pacjentów;
- komfort pacjentów.
Na potrzeby zestawienia wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.
Polecany artykuł: