Najlepsze miasta do życia w Polsce. Jak wypada w nowym rankingu Wrocław?
Jak żyje się mieszkańcom miast wojewódzkich w Polsce? Które z nich wypadło najlepiej w najnowszym rankingu Business Insider? Dziennikarze tego portalu postanowili przygotować nowe zestawienie, z którego dowiemy się, gdzie żyje się najlepiej. Pod uwagę wzięli łącznie 6 kategorii: bezrobocie, zarobki, dostęp do mieszkań, kolejki do lekarzy, przestępczość oraz jakość powietrza.
W tegorocznym rankingu pierwsze miejsce zajął Poznań. Tuż za nim uplasowały się Katowice i Opole. A co z Wrocławiem? W ubiegłym roku zajął czwartek miejsce, ale tym razem było dużo gorzej, bo wylądował aż na jedenastej pozycji. Na końcu zestawienia znalazły się kolejno Warszawa, Kielce i Białystok.
Wrocław z gorszymi wynikami w kategoriach: przestępczość i jakość powietrza
Jak tłumaczą autorzy zestawienia Wrocław spadł na jedenaste miejsce głównie ze względu na pogorszenie wyników statystyk w kategoriach: przestępczość i jakość powietrza.
- Wydawało się, że stolica Dolnego Śląska ma większe szanse na wskoczenie na podium, a tymczasem spadła w najnowszym zestawieniu na 11. miejsce. Głównie przez pogorszenie statystyk w kategoriach: przestępczość i jakość powietrza - napisano w raporcie.
Autorzy zestawienia podkreślają jednak, że stolica Dolnego Śląska nadal może się pochwalić niskim bezrobociem oraz mocnym rynkiem pracy. Problem jest w przypadku najdroższych mieszkań - Wrocław jest w ostatniej trójce miast z najdroższymi mieszkaniami (relacja cena do wynagrodzeń).
Przy tworzeniu rankingu autorzy posiłkowali się danymi z Głównego Urzędu Statystycznego (bezrobocie, wynagrodzenia, przestępczość), Narodowego Funduszu Zdrowia (dostęp do lekarzy), Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (jakość powietrza) i portalu Morizon.pl (ceny mieszkań).