Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis) - to właśnie ta roślina pojawiła się w Polsce. Pielęgnować będzie ją teraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Uznawana jest za jedną z najbardziej niezwykłych na świecie. Jest to gatunek pustynny, należący do monotypowej rodziny welwiczjowate. Występuje w Namibii i Angolii i jest endemitem. Welwiczja jest dwupienna, przez całe życie wytwarza tylko dwa liście. Ma krótki, bardzo wolno rosnący, pień i palowy system korzeniowy. Liście welwiczji mogą żyć nawet kilkaset lat, roślina nigdy ich nie zrzuca.
Na razie udało się zdobyć wyłącznie młode rośliny, a także nasiona. Aktualnie, w jednej z odbudowywanych szklarni jest przygotowane specjalne stanowisko z ogrzewanym podłożem, doświetlaniem, tak by zapewnić jej jak najlepsze warunki rozwoju.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego posiadał już welwiczję w swoich zbiorach. Nigdy jednak nie była uprawiana we właściwych warunkach, bo nie spełniały tego wymogu ich szklarnie. Roślina nie miała szans przetrwać. Teraz w nowo wyremontowanych szklarniach znajdzie dla siebie właściwe stanowisko.
SPRAWDŹCIE PONIŻEJ, JAK WYGLĄDA OKAZ Z OGRODU BOTANICZNEGO W BERLINIE:
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!