Jaka miejscowość w Polsce ma najdłuższą nazwę?
Zdecydowanie pierwsze miejsce pod względem najdłuższej nazwy miejscowości w Polsce zajmuje Wólka Sokołowska koło Wólki Niedźwiedzkiej w województwie podkarpackim. Ma ona aż pięć członów i składa się z 39 liter i 43 znaków. Jednoczłonową najdłuższą nazwę ma Siemiankowszczyzna w województwie podlaskim. Dwuczłonową jest Przedmieście Szczebrzeszyńskie.
Polecany artykuł:
Oto najdłuższe nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku
W województwie dolnośląskim mamy wiele ciekawych nazw. Na Eska.pl pisaliśmy już m.in. o śmiesznych nazwach miejscowości. To właśnie na Dolnym Śląsku mamy tak zabawne nazwy miejscowości jak chociażby Owsianka, czy Kadłub. Osobny tekst poświęciliśmy także tym miejscowościom, które mają najmniej liter w swojej nazwie. Tym razem na tapetę bierzemy najdłuższe nazwy – i tu jest w czym wybierać. Najczęściej dotyczą one wsi i mniejszych miast.
Miano najdłuższej nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku mają oczywiście Warmątowice Sienkiewiczowskie – to jednocześnie jedna z najdłuższych nazw miejscowości w całej Polsce. Wieś położona w gminie Krotoszyce koło Legnicy ma aż 28 liter i 29 znaków. Z ciekawostek, przymiotnik "Sienkiewiczowskie" nawiązuje do zapisu zawartego w testamencie Alfreda von Olszewskiego, który po przeczytaniu "Krzyżaków" i „Trylogii” zapisał majątek Henrykowi Sienkiewiczowi.
Na liście długich nazw miejscowości są także inne dość ciekawe pod względem wymowy, jak chociażby Moczydlnica Klasztorna (21 liter), czy Szczedrzykowice – Stacja (21 liter).
W galerii sprawdzicie, jakie miejscowości na Dolnym Śląsku mają najdłuższe nazwy. Przedstawiamy wybrane z nich.
Najdłuższe nazwy miejscowości na Dolnym Śląsku. Niektóre to łamańce językowe. Ranking
Polecany artykuł: