Wrocław

Najbrzydsza roślina świata zakwitła we Wrocławiu. Welwiczja przedziwna przypomina ośmiornicę

2024-07-28 9:36

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zawsze możemy zobaczyć coś ciekawego i wyjątkowego. Jednym z takich okazów, który przykuwa wzrok odwiedzających jest welwiczja przedziwna. Ta najbrzydsza roślina na świecie właśnie zakwitła.

Lato w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego wygląda fantastycznie. Rośnie tu mnóstwo różnorodnych i kolorowych roślin. Nie tak dawno informowaliśmy, że zakwitła tu piękna 40-letnia gunera, która przypomina gigantyczny rabarbar. Poza szklarnią pięknie rosną w gruncie egzotyczne rośliny. W ogrodzie można się przede wszystkim zrelaksować pośród potężnych starych drzew. Są tu też stawy, fontanny, strumienie i wodospady.

Najbrzydsza roślina świata zakwitła w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu

Welwiczja przedziwna to roślina pustynna, którą można podziwiać we wrocławskim ogrodzie botanicznym. O tym, że zakwitła poinformowali niedawno pracownicy ogrodu. Z powodu nietypowego kształtu niektórzy tą dziwacznie wyglądającą roślinę kojarzą z ośmiornicą.

- Po raz pierwszy w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego "kwitnie" welwiczja przedziwna. To okaz męski. Roślinka ma 7 lat (nasiona są z 2018 roku), u nas w szklarni sadzonka została posadzona w marcu 2023 roku. Welwiczję otrzymaliśmy z Ogrodu Botanicznego w Berlin-Dahlem – informują pracownicy Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak dodają, gatunki najbliżej spokrewnione z welwiczją wymarły ponad 100 milionów lat temu!

- Welwiczja posiada dwa liście i nigdy nie wymieniają się one na nowe – rosną przez całe życie rośliny, a może trwać ono nawet 500-600 lat czytamy w komunikacie ogrodu.

Roślina z pustyni

W naturze welwiczja występuje na pustyni w Afryce. Możemy ją zobaczyć w Namibii i Angoli wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Określana jest jako najbrzydsza roślina świata i jedna z najdziwniejszych – w ciągu całego swojego życia pojawiają się u niej tylko dwa liście, niektóre osiągają ogromne rozmiary nawet do 6 metrów. Z czasem liście stają się coraz bardziej poskręcane i pękają na podłużne pasy. Z ciekawostek – welwiczja stanowi pożywienie dla niektórych zwierząt, jak zebry, nosorożce czarne, kozy domowe i osły. Roślina odkryta została w 1859 roku przez botanika z Austrii Friedricha Welwitscha. Miejscowi wówczas nazywali welwiczje „cebulą pustyni”.

Najbrzydsza roślina świata zakwitła we Wrocławiu. Welwiczja przedziwna przypomina ośmiornicę

Quiz. Rozszyfruj znaczenie emoji

Pytanie 1 z 10
Co oznacza: twarz powstrzymująca łzy?
 Co oznacza emoji
Leon ma urodziny! Wielka impreza w warszawskim ZOO