Gunera w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Wygląda jak gigantyczny rabarbar
Gunera olbrzymia to największa bylina świata. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego rośnie w pobliżu basenu z roślinami wodnymi i bagiennymi osiągając nawet 3 metry wysokości. Kępa rośliny może mieć nawet ok. 4 metry średnicy.
- Ma ogromne liście, które w wilgotnych lasach Brazylii osiągają ok. 2-2,5 metrów średnicy. Są umieszczone na około 2 metrowych ogonkach liściowych. Zarówno ogonek jak i spodnia część liścia pokryta jest kolcami. W maju i czerwcu pojawia się maczugowate kwiatostany, przypominające szczotkę. W naszym klimacie roślina jest mniejsza, ale co ciekawe, dobrze zabezpieczona, bez problemu potrafi przetrwać mroźne zimy – czytamy na stronie Ogrodu Botanicznego.
Jak tłumaczy w wywiadzie dla TVP Wrocław, Wojciech Basiński, we wrocławskim ogrodzie botanicznym gunera uprawiana jest od 40 lat. - Ten konkretny okaz to jest krzyżówka naturalna pomiędzy gunerą manicatą, a gunerą tinctorią – tłumaczy i dodaje, że na zimę pracownicy ogrodu budują dla gunery coś w rodzaju igloo o konstrukcji drewnianej. Dzięki temu roślina jest w stanie przetrwać.
Brazylijski rabarbar olbrzymi
Gunera w Brazylii nazywana jest brazylijskim rabarbarem olbrzymim lub rabarbarem olbrzymim. Jednak pomimo potocznej nazwy „rabarbar olbrzymi” roślina ta nie jest spokrewniona z prawdziwym rabarbarem. Jej nazwa gunnera została nadana na cześć norweskiego biskupa i przyrodnika Johana Ernsta Gunnerusa. Z ciekawostek, w rejonach Santa Catarina i Rio Grande do Sul w Brazylii, w tradycyjnej medycynie gunera stosowana jest w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową.
Polecany artykuł: