WBO to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli. W tym roku ruszała już 9 edycja tej akcji. Jeszcze do niedawna każdy wrocławianin mógł stać się pomysłodawcą projektu, realizowanego właśnie przez Wrocławski Budżet Obywatelski. Do 15 lutego miasto przyjmowało wnioski, dotyczące chociażby : nowych terenów zielonych, obiektów rekreacyjnych, czy infrastruktury. Przez kolejne miesiące były one analizowane przez jednostki miejskie oraz konsultowane z ich pomysłodawcami, czyli liderami. Ostatecznie opublikowano te najlepsze i teraz właśnie na nie wrocławianie będą mogli oddać swój głos. Głosowanie startuje 24 września i potrwa do 11 października.
WBO 2021-Na co można zagłosować ?
Wrocławski Budżet Obywatelski ponownie cieszy się sporym zainteresowaniem. Z 368 zgłoszonych projektów pozytywną weryfikację przeszło niemal 180 z nich. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy związane z zielenią i rekreacją. W poprzednim roku na liście znalazło się 105 takich pomysłów, w tym roku 63, ale jest to nadal największa liczba wśród wszystkich kategorii.
-WBO jest bardzo zielone i jest to jego charakterystyczna cecha. Projektów dopuszczonych do głosowania właśnie z tej kategorii pojawia się co roku najwięcej. Co ciekawe, większość zielonych pomysłów nie tylko znajduje się na liście wyboru, ale i wygrywa. To jedynie świadczy o tym, że zieleń stanowi dla mieszkańców ważną część stolicy Dolnego Śląska - mówi Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej Wrocławia
Na drugim miejscu podobnie jak w poprzednich latach uplasowały się projekty pieszo-rowerowe, bo jest ich aż 30. Oprócz tego Wrocławianie będą mogli wybierać takie związane między innymi z : placami zabaw (15), sportem (16), rewitalizacją (11), podwórkami (10), czy komunikacją zbiorową (1). Co więcej kreatywność mieszkańców nie przestaje zaskakiwać. Niektóre z propozycji są naprawdę obiecujące, a nawet brzmią tajemniczo. Jedna z nich zakłada, że na terenie stolicy Dolnego Śląska mają się pojawić ,,kamienne kule z Kostaryki’’. Jak wyjaśniają autorzy projektu te obiekty dochodzące do 2.5m średnicy, o prawie idealnych, kulistych kształtach były wykonane przez człowieka i zostały wpisane na listę UNESCO. Oryginalnych kul co prawda nie przeniosą, ale mają pomysł, aby coś podobnego wykonać we Wrocławiu. Dodatkowo na liście doszukamy się takich nowości jak: stworzenie pola do gry w disc golfa dla wszystkich mieszkańców, czy też projekt powszechnego dostępu do defibrylatorów na przykład w pojazdach MPK.
Kiedy i w jaki sposób można zagłosować ?
24 września rusza głosowanie na projekty, które ostatecznie zostaną zrealizowane w ramach WBO 2021. Aż do 11 października Wrocławianie będą mogli wybierać najlepsze według nich inwestycje na kilka sposobów : elektronicznie na stronie wroclaw.pl/wbo i papierowo w zorganizowanych na terenie miasta punktach konsultacyjnych, na przeznaczonych do tego formularzach. Przypomnijmy, że aby projekt mógł być wybrany, musi zostać oddanych na niego co najmniej 100 ważnych głosów. Można wybrać maksymalnie 2 projekty, jeden osiedlowy i jeden ponadosiedlowy.