Movember 2023 - co to za akcja? Zapuszczanie wąsów a nowotwory jąder

i

Autor: Zwrotnik Raka

Zdrowie

Movember 2023. Mężczyźni zapuszczają wąsy dla zdrowia. Sprawdź, co to znaczy Movember

2023-11-02 10:16

Dbanie o zdrowie jest jedną z najważniejszych rzeczy, na jaką powinniśmy zwracać uwagę w życiu. W październiku trwała akcja "Różowy Październik" mająca na celu zwiększenie świadomości raka piersi. Tym razem przyszedł czas na poruszenie tematu nowotworu jąder i prostaty. Sprawdź, co to jest Movember i na czym dokładnie polega.

Listopad jest nie tylko miesiącem, w którym idziemy na cmentarze odwiedzić zmarłych oraz świętujemy odzyskanie niepodległości. Od 2004 r. jest również miesiącem świadomości męskich nowotworów - raka jądra i prostaty. 

Zapoczątkowała to fundacja Movember, a sama nazwa Movember powstała z połączenia dwóch angielskich słów - moustache (wąsy) i november (listopad). Akcja ma na celu promowanie edukacji zdrowotnej, podnoszenia świadomości pacjentów oraz informowanie o metodach i możliwościach leczenia. 

Co to znaczy Movember? 

Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem, jednak liczy się czas wykrycia choroby oraz szybkie rozpoczęcie terapii. Nadal jednak zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Z tego powodu powstała akcja Movember. Jej celem jest przebicie się do świadomości mężczyzn i przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie. 

Symbolem kampanii stały się wąsy, które mają komunikować zmianę oblicza męskiego zdrowia. Przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy:

  • aby wzbudzić ciekawość otoczenia;
  •  na znak solidarności;
  • aby zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki i zachorowalności na nowotwory prostaty i jąder. 

Twórcy wybrali taką luźną i zabawną formę, aby sprzyjać podejmowaniu trudnych, ale też ważnych tematów.

Movember posiada również istotny walor psychologiczny. Buduje nastrój wsparcia społecznego oraz sprzyja w zrozumieniu i przyzwoleniu na mówienie o rzeczach, które mogą zostać uznane za trudne czy wstydliwe. Jest to o tyle ważne, ponieważ wspomniane nowotwory dotyczą sfery seksualności, o której przyjęło się nie dyskutować, oraz stereotypowego postrzegania mężczyzn i tego, czym jest męskość. Twórcy kampanii chcą, aby dbanie o zdrowie oraz chodzenie do lekarzy nie było postrzegane jako oznaka słabości. 

Samobadanie jąder. Jak sprawdzić, czy jądra są zdrowe? 

Samobadanie jąder jest prostą czynnością, która nie zajmuje dużo czasu. Najlepiej wykonać je po ciepłym prysznicu, kiedy skóra i mięśnie moszny są rozluźnione. 

  1. Jako pierwsza powinna być ocena wzrokowa - złap każde jądro przy pomocy obu dłoni i sprawdź, obracając je delikatnie, czy nie ma na nich żadnych przebarwień, zmian na mosznie lub obrzęków. Warto pamiętać, że jądra nie są identyczne (lewe zazwyczaj położone jest nieco większe i położone jest niżej). 
  2. Po badaniu wizualnym, należy zbadać każde z jąder palpacyjnie - jedną dłonią przytrzymaj jądro, a drugą badaj całą jego powierzchnię opuszkami palców. Powinno być gładkie, a podczas samobadania nie powinieneś odczuwać żadnego bólu czy dyskomfortu. Jeśli wyczujesz podejrzaną zmianę (guzek, jądra będą za twarde/miękkie), pilnie skonsultuj się z lekarzem. Taka zmiana nie musi oznaczać nowotworu, ale należy pokazać ją doświadczonemu lekarzowi. 

Jeśli regularnie będziesz badać jądra, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany. Specjaliści rekomendują, aby wykonywać je raz w miesiącu