Jak podaje wrocławska Ekostraż, w stolicy Dolnego Śląska doszło do śmierci kolejnego już łabędzia. Samo w sobie nie byłoby to może aż tak drastyczne i zaskakujące, gdyby nie fakt, że krzywdę wyrządzili mu ludzie. Dlaczego to zrobili? Najprawdopodobniej z niewiedzy, co jednak w żaden sposób ich nie usprawiedliwia. Pamiętajmy - karmienie ptaków chlebem jest dla nich niemal równe śmierci.
Śmierć łabędzia we Wrocławiu. Winni mieszkańcy
Jak podaje Ekostraż, około 3 tygodnie temu organizacji zgłoszono informację o osłabionym łabędziu w Parku Tołpy. Po dotarciu do zwierzęcia okazało się, że jest ono w tragicznym stanie. Z relacji świadków wynika, że nad staw od dłuższego czasu przychodziła pani z dzieckiem i karmiła ona łabędzia. Pokrywa się to z postawioną choremu ptakowi diagnozą - silnym zatruciem chlebem.
Jak karmienie chlebem szkodzi ptakom?
Stan znalezionego łabędzia był na tyle ciężki, że nie dało się go już uratować. W momencie znalezienia ptaka diagnoza wyglądała następująco: "Stan łabędzia był tragiczny. Silne zatrucie chlebem - przewlekła niewydolność nerek, zniszczona wątroba i niedożywienie. Organizm nie wchłaniał pokarmu - wole było wciąż zapełnione... Wymioty, biegunka. Temperatura ciała: zaledwie 37 stopni". Zwierzęciu nie pomogła nawet kroplówka.
Ekostraż apeluje - chleb zabija ptaki
Po udostępnieniu publicznie informacji o zmarłym łabędziu, do organizacji zaczęły napływać kolejne zgłoszenia, które, jak się okazało, są równie trudnymi przypadkami. Dwa łabędzie w ciężkim stanie są już pod opieką Ekostraży, która planuje podjąć kroki w celu ochrony ptaków. Jak czytamy w jednym z postów na Facebooku organizacji, mają one wyglądać następująco:
- "Powrót do rozmów z miastem o nowym projekcie tabliczek oraz broszurach edukacyjnych. Jesteśmy w trakcie projektowania i w przyszłym tygodniu przedstawimy naszą propozycję. Dobitną, mówiącą wprost, że chleb zabija.
- Chcielibyśmy, by przy Parku Tołpy pojawiły się zaprojektowane przez nas nekrologi łabędzia, który został otruty. Chcemy dać do myślenia tym, którzy go nieświadomie zabili... Projekt w toku.
- Postaramy się, by informacje o niedokarmianiu ptaków pojawiły się na różnych nośnikach w mieście - na przykład w pojazdach MPK.
- Prosimy Was, by zgłaszać miejsca/zbiorniki wodne we Wrocławiu, gdzie karmi się ptactwo chlebem. Od razu prosimy o informację, czy są tam tabliczki, kaczkomaty - jeśli są, to w jakim stanie i co jest na nich napisane (mile widziane zdjęcia, które dodamy do dokumentacji)"