Uczniowie z Wrocławia bez e-legitymacji. "Muszą płacić mandaty"
Od roku szkolnego 2024/2025 ze szkół miały zniknąć papierowe legitymacje. Zastąpić je za to miały nowe e-legitymacje lub m-legitymacje. Jak na razie, mieli je otrzymać uczniowie rozpoczynający naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej oraz pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej.
W trakcie realizacji tego projektu doszło jednak do kilku komplikacji. Uczniowie wrocławskich placówek oświatowych nadal nie otrzymali wspomnianych dokumentów. Co za tym idzie, nie mogą korzystać ze zniżek na komunikację zbiorową, ale też są narażeni na mandaty.
- Nie wyrobili się chyba z tymi e-legitymacjami i mamy zaświadczenia ze szkoły. Na MPK to działa, ale na PKP nie i muszą płacić mandaty po prostu. Dyrektor próbował, dzwonił, ale nikt nic nie wie
mówi reporterce Radia ESKA Wrocław uczennica z Liceum Ogólnokształcącego nr 13 we Wrocławiu.
Co równie ważne, w Polsce tylko dwie firmy zajmują się produkcją e-legitymacji. Biorąc pod uwagę ten fakt oraz to, że nagle dostały one zamówienia z wszystkich placówek w całym kraju, nie można się dziwić, że są opóźnienia w ich realizacji.
Opóźnienia w wydawaniu nowych legitymacji we Wrocławiu. Co na to władze miasta?
Sytuacja braku e-legitymacji nie jest taka prosta w PKP. Jak podaje Bartłomiej Rodak z Kolei Dolnośląskich, w rozmowie z reporterką Radia ESKA Wrocław:
- Zgodnie z ustawowymi wytycznymi, do przejazdu z ulgą uprawnia ważny dokument. W tym przypadku jest to legitymacja szkolna. Niestety nie mamy możliwości czynienia odstępstwa od wymogów ustawowych, które obligują nas do stosowania zniżek jedynie po okazaniu ważnego dokumentu
Władze Wrocławia zwolniły MPK z wystawiania mandatów licealistom bez ważnej legitymacji. O to samo poprosiły Koleje Dolnośląskie i Polregio. Jak przyznaje Monika Dubiec z Urzędu Miasta Wrocławia, w rozmowie z reporterką Radia ESKA Wrocław, w takich przypadkach dzieciom wydawane są zaświadczenia, że są uczniami danej szkoły. Będą one obowiązywać do końca października.
Do końca tygodnia do szkół powinni dojechać kurierzy z ważnymi legitymacjami.
Nowe e-legitymacje w polskich szkołach. Czy będą obowiązkowe?
Od nowego roku szkolnego 2024/2025 uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej oraz pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej dostaną nowe legitymacje. Będą one w formie plastikowej karty wielkości karty kredytowej.
Na nowych e-legitymacjach, oprócz zdjęcia i danych ucznia, znajdować się będą również:
- symbol mikroskopu;
- rysunki w tle, przedstawiające globus, kolbę stożkową i mikroskop;
- informacja o uprawnieniu do ulg na przejazdy środkami komunikacji;
- miejsce na naklejki z hologramem.
- Uczniowie starszych roczników, którzy wcześniej otrzymali legitymacje papierowe, tradycyjne, zachowują je. Zachowują one swoją ważność
mówił rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, Piotr Otrębski, cytowany przez Radio Olsztyn.
E-legitymacje mają również warstwę elektroniczną, która pozwala nadpisywać informacje i daje m.in. szansę na wgrywanie biletów komunikacji miejskiej czy też uprawnień do bezpłatnego przejazdu.
Co ważne, wszystkie legitymacje wydane po 13 lipca 2024 roku muszą mieć formę właśnie plastikowej karty. Ważna pozostaje też mLegitymacja, czyli aplikacja potwierdzająca, że uczeń ma legitymację szkolną.