Maroko otwiera się na Dolny Śląsk! Misja dyplomatyczna w Afryce
Misja dyplomatyczna w Maroko jest pierwszą wizytą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w Afryce. Kraj ten nie został wybrany przypadkiem - Maroko jest ekspresowo rozwijającym się krajem. Nawiązanie współpracy w tym miejscu byłoby więc świetną okazją dla przedsiębiorców, którzy mogliby rozpocząć ekspansję na nowy, wciąż nieco egzotyczny rynek. Na pierwszym spotkaniu dolnośląskiej delegacji przedsiębiorcy mieli okazję dowiedzieć się nieco o obecnej sytuacji Maroka, a także zrozumieć, jak działa tutejszy rynek pracy. Druga strona miała z kolei okazję dowiedzieć się, dlaczego to właśnie na Dolnym Śląsku powinna szukać potencjalnych partnerów do współpracy.
"Nasz region to najlepszy region w Polsce, a Wrocław to najpiękniejsze miasto, gdzie już dzisiaj zapraszamy. To, co nasz wyróżnia, to że nasze regiony są bogate i nie ma na nich bezrobocia. Jest to też region, który rozwija się dwutorowo - oprócz przemysłowego Wrocławia jest też część, która rozwija się turystycznie"
– rozpoczął wicemarszałek województwa dolnośląskiego Wojciech Bochnak.
W dalszej części spotkania dolnośląska delegacja miała okazję zapoznać się z charakterystyką Maroka.
"Zwróćcie uwagę na wszystko, co dziś będziecie widzieć. Dużo rzeczy jest w trakcie budowy, a jeśli wrócicie za parę miesięcy, wszystko będzie wyglądać inaczej. Jesteśmy w Maroko w bardzo ważnym momencie, bo będziemy organizować Mistrzostwa Afryki w piłce nożnej, a następnie współorganizować Mistrzostwa Świata. Jesteście w Casablance, gdzie mieszka 4 milionów mieszkańców, ale mamy większe bezrobocie niż w Polsce, około 20%. Znajdujemy się w dzielnicy finansowej, którą zaczęliśmy budować w 2010 roku. Jesteśmy pierwszym centrum finansowym Afryki i trzecim na bliskim wschodzie"
– mówi Majd Boulkaid, business developer advicer Casablanca.
Maroko jest krajem otwartym na świat, a jednym z celów króla Muhammeda VI jest rozwinięcie infrastruktury i przemysłu. Inflacja w Maroko zawsze była pod kontrolą banku centralnego, i wynosiła poniżej 7%. Dodatkowo, Maroko jest pierwszym inwestorem we wschodniej Afryce i drugim na całym kontynencie.
"Mamy dostęp do ponad 100 krajów i ponad 60 samolotów, a w 2037 roku będziemy mieli trzykrotność tej liczby. Chcielibyśmy mieć linię bezpośrednią z Polską. Mamy też pierwsze tsv w Afryce, a do mistrzostw świata bedzie ich więcej. Dodatkowo, w Maroko jest 18 międzynarodowych lotnisk. Warto zaznaczyć, że mamy też 3000 kilometrów wybrzeża. Nasz sektor finansowy jest obecny w 35 na 45 afrykańskich krajach"
– tłumaczy Majd Boulkaid.
Maroko już teraz oferuje licencje dla różnych firm, które chcą robić biznes w Afryce. Licencja daje wiele korzyści:
- korzyści fiskalne,
- ułatwienia przy robieniu transakcji,
- ułatwienia w HR i tworzeniu społeczności,
- stworzenie karty pobytu i kontrakt pracy dla zagranicznych pracowników w 24 godziny.
"Produkujemy raporty z różnymi sektorami w Afryce i mamy centrum mediacji i arbitrażu w Casablance, aby wszystkim firmom pomóc zrobić pierwszy krok. Gdy firmy się tu zadomowią, pomagamy im się rozwijać. Organizujemy podróże biznesowe, a każdego miesiąca współpracujemy i widujemy się z delegacjami z innych afrykańskich krajów. Jeśli firma jest zainteresowana, wysyłamy jej maila i organizujemy spotkanie. Pomagamy firmom się rozwijać i zwiększać ich profit. Przez 5 lat nie ma tu podatku od firmy, a podatek od dochodu wynosi 20 zamiast 40 procent. Nie ma podatku od dywidendy, nie ma kontroli jeśli chodzi o wymianę waluty. Współpracuje z nami wiele firm z całego świata. Jesteśmy zaszczyceni pomagać tym biznesom i kreować dla nich bezpieczną drogę"
– zaznacza Majd Boulkaid.
Maroko ma bardzo duży kapitał ludzki w branży IT. Wiele firm zakłada tu spółki, aby w niższych cenach składać zlecenia informatykom. Średnia wieku w Maroko wynosi ok 25 lat, a Marokańczycy są bardzo patriotyczni i zaangażowani. Jak przekonuje Majd Boulkaid, "jeśli są respektowani przez pracodawcę, to pracują bardzo dużo".
"Tego typu misje wspierają dolnośląskich przedsiębiorców poprzez budowanie kontaktów zagranicznych. To również doskonała okazja do budowania relacji biznesowych oraz budowania doświadczeń dla naszych przedsiębiorców. Potrzeby marokańskiego biznesu nasi dolnośląscy przedsiębiorcy są w stanie zrealizować. Dolny Śląsk stoi innowacją, co doskonale pokazują misje Going Global. Przedsiębiorcy na każdej misji odnoszą sukcesy i myślę, że jesteśmy w stanie zainteresować ofertą naszych dolnośląskich firm. W Maroko potrzebne są firmy z branży medycyny, technologii, a rynek jest otwarty. W tym widzę też naszą szansę. Maroko jest na etapie wdrażania różnych innowacji i w tym też widzę naszą możliwość do współpracy. Planujemy podpisanie listu intencyjnego o współpracę, co będzie pierwszym krokiem do współpracy i mam nadzieję, że nie ostatnim"
- komentuje Adam Mazur z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.
