Limit podróżnych w transporcie publicznym. MPK Wrocław: to fikcja!

i

Autor: MPK Wrocław Limit podróżnych w transporcie publicznym. MPK Wrocław: "to fikcja"!

Limit podróżnych w transporcie publicznym. MPK Wrocław: "to fikcja!"

2021-12-08 11:05

7 grudnia br. odbyła się konferencja prasowa podczas której minister i wiceminister zdrowia przedstawili nowy plan obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa i rozprzestrzeniającą się jego nową odmianą - Omikronu. Od 15 grudnia nastąpi wiele zmian. Jedną z nich jest limit obłożenia 75 proc. w transporcie zbiorowym. W sprawie tej wypowiedział się prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawajder twierdząc, że to niemożliwe.

W związku z nowo ogłoszonymi obostrzeniami, prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawajder odniósł się konkretnie do tych związanych z limitami w komunikacji miejskiej. Uważa, że restrykcje takie to fikcja i nie istnieje możliwość "dołożenia" tramwajów czy autobusów, aby spełnić takie wymogi. Nie ma obecnie twardego lockdownu, w związku z tym liczba pasażerów jest spora, porównywalna do tych sprzed pandemii. 

PONIŻEJ CAŁA TREŚĆ APELU PREZESA: 

"Ogłoszone dziś ograniczenie jest fikcyjne i niemożliwe do zrealizowania.

Trudno odnosić się do szczegółów zapowiadanych regulacji, ponieważ po raz kolejny dowiadujemy się o nich w pierwszej kolejności z konferencji prasowej, a nie z projektu rozporządzenia.

Po pierwsze, przewoźnicy nie dysponują zapasowymi autobusami czy tramwajami, w których można by pomieścić wszystkich pasażerów stosując się do ogłoszonego dziś limitu. Pamiętajmy bowiem, że obecnie nie mamy do czynienia z żadnym lockdownem a liczba pasażerów komunikacji miejskiej dochodzi do poziomu sprzed pandemii.

Dodatkowo pozostaje pytanie: czy to ograniczenie dotyczy wyłącznie osób niezaszczepionych? Jeśli tak, kto będzie weryfikował potencjalne posiadanie certyfikatu covidowego? Z kolei wprowadzenie limitów, które będą dotyczyły wszystkich, uderzy w osoby, które wykazały się społeczną odpowiedzialnością i się zaszczepiły.

Mam też nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy zrzucanie odpowiedzialności za realizowanie obostrzeń na kierujących. Powtarzam, ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Niestety, po raz kolejny mamy do czynienia z działaniami populistycznymi, które nie mają oparcia w naukowych danych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa. A, przypomnijmy, zgodnie z badaniami zagranicznych naukowców (z krajów takich jak Niemcy czy Francja) transport publiczny jest i był bezpieczny. Zasadność ogłoszonych dziś obostrzeń jest zatem, delikatnie mówiąc, wątpliwa.

Jeśli oczekujemy nowych i lepszych rezultatów, to nie możemy ciągle stosować tych samych metod. Apeluję do ministra zdrowia o rewizje swojego stanowiska w tym zakresie i podjęcia realnych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego".

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 07.12 (Goście: Marcin Horała - wiceminister infrastruktury, PiS oraz Waldemar Pawlak - PSL, były premier) Sedno Sprawy: Zbigniew Ziobro