W poniedziałek, 24 lipca, w obecności marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano list intencyjny w sprawie budowy bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej dla 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Powstać ma ona w przeciągu 2-3 lat.
Marszałek Sejmu: WOT to bezpieczeństwo
Przed laty Legnica przez wielu nazywana była "małą Moskwą", bo to właśnie w tym mieście przez długi czas stacjonowały sowieckie wojska. Pojawienie się w tym rejonie wojsk polskich, ma być więc swojego rodzaju noblitacją.
"Dziś bez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trudno sobie wyobrazić codzienne życie, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo" - mówiła marszałek Sejmu. "My do bezpieczeństwa przywiązujemy ogromną wagę, a dziś w sposób szczególny" - dodała i wymieniała szereg działań WOT, które przyczyniają się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa m.in. podczas pandemii COVID-19 czy przy granicy polsko-białoruskiej.
Szef MON zapowiada budowę koszar
Szef MON, Mariusz Błaszczak, twierdzi, że podstawową korzyścią uzyskiwaną dzięki współpracy wojska z lokalnymi władzami samorządowymi jest bezpieczeństwo, ale jednocześnie podkreślał, że potrzebne są inwestycje w koszary.
- Infrastruktura wojskowa w Polsce rozbudowuje się, staramy się być elastyczni, szukamy takich rozwiązań, które są niekonwencjonalne i pozwolą nam przyspieszyć proces budowy koszar - mówił Błaszczak - Wojsko Polskie na przestrzeni kilku lat spłaci tę inwestycję. To jest bardzo rozsądny mechanizm i rzeczywiste przyśpieszenie naszych wspólnych działań. Robimy to dla mieszkańców Legnicy i województwa dolnośląskiego" – dodał szef MON.
Co dokładnie wejdzie w skład nowej bazy ćwiczeniowo-szkoleniowej?
Utworzenie w Legnicy obiektu szkoleniowego dla wojska jest wspólną inicjatywą LSSE, 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz lokalnych samorządów. Pomysł na utworzenie struktury WOT w Legnicy powstał w 2022 r. Na terenie Legnicy w ciągu dwóch, trzech lat ma powstać hala wykorzystywana na potrzeby stacjonowania i szkolenia batalionu lekkiej piechoty 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Według zapisu listu intencyjnego, obowiązki inwestora w procesie budowy będzie realizować LSEE.
Kompleks wojskowy ma składać się m.in. z:
- budynku koszarowo-biurowego,
- garażu z warsztatem,
- biura przepustek,
- wartowni,
- krytej strzelnicy.