Latająca łódź solarna po pierwszych testach! Zobacz jak wyglądały pierwsze próby [VIDEO AUDIO]

i

Autor: Mat. prasowe Latająca łódź solarna po pierwszych testach! Zobacz jak wyglądały pierwsze próby [VIDEO AUDIO]

Latająca łódź solarna po pierwszych testach! Zobacz jak wyglądały pierwsze próby [VIDEO AUDIO]

2021-04-29 21:51

Ta łódź będzie latać nad wodą. Studenci z Politechniki Wrocławskiej pierwszy raz zwodowali swoją solarną łódź wyścigową. Napędzana jest silnikiem elektrycznym zasilanym panelami słonecznymi. Pod wodą ma skrzydła, które, jak w samolocie, przy odpowiedniej prędkości unoszą łódź nad wodę. Poniżej znajdziecie film z pierwszych prób na wodzie.

Nad konstrukcją i budową łodzi studenci z PWr Solar Boat Team pracowali ponad trzy lata. Pierwsze wodowanie zorganizowano przy Bulwarze Politechniki Wrocławskiej.

Jednoosobowa łódź wyścigowa ma prawie 6 m długości i 1,6 szerokości. Jest wyposażona w dziewięć paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 m kw. i pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo- żelazowych (LiFePO4), które zasilają silnik napędowy o mocy 4.5kW – co odpowiada dwóm czajnikom elektrycznym. Będzie w stanie osiągnąć prędkość 30 km/h. A docelowo, dzięki tzw. hydroskrzydłom, czyli specjalnym płatom nośnym montowanym pod kadłubem, będzie gwarantowała efekt lotu i redukcję oporów hydrodynamicznych.

Łódź została zaprojektowana do udziału w zawodach.

- Celem tych zawodów jest tak naprawdę wyścig w trzech odsłonach: sprint, slalom i durance, czyli wyścig wytrzymałościowy, który trwa aż do 6 godzin - mówi Hubert Bieliński z koła PWR Solar Boat Team.

W czasie konkursu oceniane są szybkość, zwrotność i efektywność energetyczna łodzi. Właśnie te właśnie parametry studenci sprawdzali podczas pierwszego rejsu po Odrze. Testowali także szczelność łodzi, jej przyspieszenie i to, jak silnik współgra z łodzią oraz czy konieczne są jakieś udogodnienia dla pilota łodzi, by sterowanie było wygodniejsze.  

– Wiemy już, że konieczne są m.in. poprawki w systemie komunikacji, bo okazał się zawodny. Potrzebujemy też specjalnego wózka do wodowania łodzi. Ze względu na dostępną infrastrukturę i duże gabaryty łodzi jej zwodowanie oraz wyciągnięcie z wody okazały się niezwykle problematyczne – mówi Dominika Dewor, prezes koła PWr Solar Boat Team. – Ale z samych testów jesteśmy zadowoleni. Teraz czeka nas znowu trochę pracy przy wprowadzaniu poprawek – dodaje.

Poniżej znajdziecie relacje z pierwszego wodowania łodzi, a także całą rozmowę z członkami koła PWR Solar Boat Team.

Posłuchaj całej rozmowy z człąkami grupy Solar Boat Team:
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?