Wróciliśmy do nauczania stacjonarnego, które jest bardziej efektywne, służy uspołecznieniu dzieci i młodzieży, zabezpiecza przed negatywnymi skutkami długotrwałej izolacji
- czytamy w liście.
To, że sytuacja jest pod kontrolą i prawie sto procent jednostek oświatowych pracuje stacjonarnie, nie może skłaniać do popadania w euforię i huraoptymizm. Walka z koronawirusem będzie trwała przez najbliższe miesiące, zaś sezon jesienno-zimowy tradycyjnie obfitujący w przeziębienia i zachorowania na grypę może przynieść także przyrost zakażeń koronawirusem, a tym samym wzrost liczby jednostek oświatowych objętych nauczaniem hybrydowym bądź zdalnym. Zapewniam, że działania osób oraz instytucji odpowiedzialnych za zdrowie i bezpieczeństwo w szkołach, przedszkolach i placówkach będą szybkie i adekwatne do sytuacji. Bardzo proszę o zrozumienie dla rygorów sanitarnych i zasad wprowadzonych przez dyrektorów w szkołach, przedszkolach i placówkach. Proszę, abyście Państwo je respektowali, a do ich przestrzegania i stosowania motywowali swoje pociechy. Proszę o konsekwencję i wytrwałość w stosowaniu się do zasad sanitarnych (w szczególności częste mycie i dezynfekowanie rąk; zachowywanie dystansu tam, gdzie jest to możliwe; noszenie maseczek i przyłbic, tam gdzie jest to zalecane). Bezcenna i niezbędna jest odpowiedzialność za siebie i innych (gdy jestem chory - kontaktuję się telefonicznie z lekarzem, nie idę do pracy; kiedy mam dziecko chore - kontaktuję się telefonicznie z lekarzem, nie wysyłam dziecka do przedszkola, szkoły, placówki)
- dodaje kurator Roman Kowalczyk.
Do tej pory nauka zdalna odbywa się w 4 szkołach, a nauczanie hybrydowe wprowadzono w 8 placówkach. Łącznie na Dolnym Śląsku jest 2759 szkół.
Lista szkół i przedszkoli, które zawiesiły funkcjonowanie stacjonarne:
- Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy oraz Niepubliczna Szkoła Specjalna w Piszkowicach w powiecie kłodzkim. Zajęcia są tutaj zawieszone do 17 września. Zakażonych koronawirusem jest 7 dzieci oraz kilku nauczycieli.
- Dolnośląski Zespół Szkół Medyczno-Sportowych w Świdnicy. Nauczanie hybrydowe dotyczy tu tylko Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Podczas mistrzostw Europy we Francji w kolarstwie szosowym stwierdzono zakażenie covid-19 u jednego z zawodników, a kontakt z nim mogli mieć uczniowie szkoły.
- Dolnośląski Zespół Szkół Specjalnych Przyszpitalnych w Wałbrzychu. Zawieszenie dotyczy zajęć dydaktycznych dla dzieci na oddziale pediatrii.
- Przedszkole Specjalne w Specjalnych Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wąsoszu w powiecie górowskim. Tryb zdalny został tu wprowadzony do 30 września w związku z wprowadzonymi pracami w zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego.
- Szkoła podstawowa nr 10 w Jeleniej Górze. Zawieszenie zajęć dotyczy jednej klasy pierwszej w terminie do 14 września w związku z wykryciem koronawirusa u jednego z uczniów. Cała klasa została poddana kwarantannie.
- Zespół Szkół Politechnicznych “Energetyk” w Wałbrzychu. Zajęcia zostały zawieszone tutaj w dwóch klasach technikum do 18 września.
- Przedszkole w Zespole Szkół we Wieniu w powiecie lwóweckim. Do 14 września zamknięty został oddział zamiejscowy przedszkola w Pilchowicach. U jednego z dzieci stwierdzone obecność koronawirusa.
- Gminne Przedszkole nr 2 w Trzebnicy. Zawieszenie zajęć dotyczy jednej grupy, w której zdiagnozowano koronawirusa u jednego z dzieci.
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Strzelinie. Jednak uczennica klasy IV ma pozytywny wynik badania na CIVID-19. Cała klasa wraz z rodzicami została objęta kwarantanną. od 11 września rozpocznie się zdalne nauczanie w tej klasie. Ponadto dwóch uczniów tej szkoły czeka na wynik badania.
- Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Zdalne nauczanie od 15 września zostanie tu wprowadzone dla jednego zespołu klasowego, w związku ze zgłoszeniem zachorowania u jednego z rodziców.
- Przedszkole nr 5 w Bogatyni w powiecie zgorzeleckim. 2 nauczycielki zostały objęte kwarantanną.
Polecany artykuł: