Ksiądz i biblia

i

Autor: Getti Images

Jak to możliwe?!

Ksiądz zaprzepaścił ponad milion złotych parafii, bo kupił sobie bitcoiny. Dostał dwa lata więzienia

2024-02-01 10:23

W 2022 roku z konta parafii w Legnickim Polu zniknęło 1,2 mln zł. Zarzut przywłaszczenia tych pieniędzy usłyszał proboszcz, Włodzimierz G., który kupił za te pieniądze bitcoiny. Wierni jednak stali murem za księdzem i wierzyli w jego niewinność. Legnicki sąd już nie. W środę, 31 stycznia, skazał go na dwa lata więzienia.

W sierpniu 2022 r. proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej ks. Włodzimierz Gucwa został zawieszony przez biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Ustalono bowiem wówczas, że duchowny kupił za 1,2 miliona z parafialnego konta bitcoiny. Pieniądze te miały być przeznaczone na renowację Bazyliki Mniejszej Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Jadwigi Śląskiej, a także na remont należącego do tej samej parafii kościoła w pobliskim Gniewomierzu. Kuria złożyła zawiadomienie do prokuratury, jednak mieszkańcy Legnickiego Pola przez cały czas wierzyli, że duchowny jest niewinny.

Prokurator zajął się sprawą i potwierdził, że ksiądz przywłaszczył sobie 1,2 miliona złotych - część pieniędzy przeznaczyła na kryptowaluty, resztę sobie wypłacił - i wniósł oskarżenie.

Ksiądz przywłaszczył pieniądze parafii. Dostał dwa lata więzienia

W środę legnicki sąd uznał byłego proboszcza winnym zarzucanych mu czynów i skazał go na 2 lata bezwzględnego więzienia – przekazał rzecznik Sądu Okręgowego w Legnic sędzia Jarosław Halikowski. Sąd orzekł również, że ksiądz ma naprawić szkodę – zwróci resortowi kultury ponad milion zł, a gminie 15 tys. zł. Ma też zapłacić 15 tys. zł grzywny.

Ksiądz wyszarpał ucznia za ucho