RCKiK we Wrocławiu z pilnym apelem o oddawanie krwi!
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o pilne oddawanie krwi. W związku z dużymi wydaniami do szpitali, stany krwi są na bardzo niskim poziomie.
"Dla Ciebie to tylko 450 ml - a dla osoby w potrzebie – szansa na zdrowie i życie. Aby uratować czyjeś życie wystarczy poświęcić trochę swojego czasu"
- apeluje RCKiK.
Kto może oddawać krew? Krwiodawcą zostać może każda osoba w wieku 18-65 lat, która cieszy się dobrym zdrowiem. Jak podkreśla Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przyjść może każdy, niezależnie od tego, czy zna swoją grupę krwi, czy też jej nie zna.
Co należy zrobić przed oddaniem krwi? Przed przyjściem do oddziału trzeba się odpowiednio przygotować, jednak nie jest to specjalne trudne, ani wymagające wielu wyrzeczeń.
"Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i wypić na 2-3 dni przed wizytą w RCKiK przynajmniej 2 litry płynów (woda, herbata, soki), a w dniu oddania minimum pół litra płynów (woda, herbata, soki)"
- tłumaczy RCKiK.
Ile trwa oddanie krwi? Cały proces nie jest przesadnie długi. Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut, a może uratować życie nawet trzech osób. Po pobraniu, krew dzielona jest na krwinki czerwone, osocze oraz płytki krwi.
Co trzeba wziąć ze sobą, aby oddać krew? I w tym przypadku wymagania są znikome. Jedyne czego potrzebujecie to aktualny dowód osobisty, który można okazać również za pomocą aplikacji mObywatel.
Jeśli macie jakieś wątpliwości, lub poszukujecie więcej informacji na temat tego, jak przygotować się do oddania krwi, a także gdzie i kiedy można ją oddać, to zajrzyjcie na stronę internetową Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.