Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła na listę UNESCO! Jest oficjalna decyzja

i

Autor: Polskie Geoskarby UNESCO, YouTube

Dolny Śląsk

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła na listę UNESCO! Jest oficjalna decyzja

2024-03-27 19:07

To już oficjalne. Kraina Kraina Wygasłych Wulkanów w województwie dolnośląskim trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. To malowniczo położona kraina położona pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem.

Kraina Wygasłych Wulkanów oficjalnie na liście UNESCO

- Jako państwowa służba geologiczna jesteśmy niezmiernie dumni, że Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów jako już trzeci geopark z naszego kraju dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała PAP dr Katarzyna Szadkowska z oddziału dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego.

Jak podkreśla, gratulacje należą się przede wszystkim Stowarzyszeniu Kaczawskiemu, które zarządza geoparkiem i od lat zabiegało o włączenie krainy do światowych geoparków UNESCO.

Niezwykła kraina w Sudetach Zachodnich. Atrakcją są nie tylko dawne wulkany

Nie bez powodu Kraina Wygasłych Wulkanów zasługuje na szczególne uznanie. To właśnie na Dolnym Śląsku występuje największe skupisko wygasłych wulkanów w Polsce. To jedna z najciekawszych atrakcji województwa dolnośląskiego, która wzbudza z roku na rok coraz większe zainteresowanie turystów.

Atrakcja znajduje się w obrębie Gór i Pogórza Kaczawskiego i rozciąga się pomiędzy Legnicą, Jelenią Górą i Strzegomiem. Jest to obszar bardzo zróżnicowany pod względem tektonicznym i geologicznym na terenie Polski.

- Kraina Wygasłych Wulkanów to – jak sama nazwa wskazuje - przede wszystkim dawne wulkany, a tak właściwie zachowane w różnym stopniu pozostałości aktywności wulkanicznej: skały i minerały, ale również formy terenu. W dodatku pochodzące nie z jednego, a trzech epizodów aktywności wulkanicznej, odległych od siebie w czasie o setki milionów lat - powiedziała w rozmowie z PAP dr Szadkowska.

W geoparku są ślady aktywności wulkanicznej nawet sprzed ok. 500 mln lat temu. Znajdziemy tu liczne formy skalne pochodzenia wulkanicznego, co wyróżnia region na mapie nie tylko Polski, ale i Europy.

-Wulkany działają na wyobraźnię i przyciągają turystów. Musimy jednak pamiętać o tym, że Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko skały wulkaniczne. Spotkamy tu również inne typy skał, pochodzące z różnych okresów geologicznych, które mówią nam między innymi o dawnych zbiornikach morskich i procesach zachodzących w głębi Ziemi. To także ślady dawnego górnictwa, zabytki i przyroda ożywiona – podkreśliła dr Szadkowska.

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów dołączył do dwóch innych geoparków w Polsce, które są na liście UNESCO, a są to: Geopark Łuk Mużakowa (dodany do listy w 2011 r.) oraz Geopark Świętokrzyski (od 2021 r.).

Łącznie do listy UNESCO w środę dołączyło 17 geoparków z różnych części świata.

Tajemnicze opuszczone budynki na Dolnym Śląsku. Te miejsca to prawdziwe straszydła!