Kogo kłują komary? To wabi je najbardziej
Brzęczą, kłują i przenoszą choroby – komary to dla nas wyjątkowe utrapienie i nie bez powodu należą do najbardziej znienawidzonych owadów w Polsce. Są jednak osoby, które komary szczególnie uwielbiają, a zdarza się i tak, że innych całkowicie omijają. Dlaczego? Od czego zależą preferencje komarów?
- Jest kilka ważnych czynników. Najważniejsza kwestia to węch. Komary wyczuwają zapach potu oraz dwutlenek węgla, który wydzielamy z ust i to, że produkujemy ciepło. Te czynniki wabią komary najbardziej – mówi nam entomolog profesor Stanisław Ignatowicz.
Także kolor ubrania może mieć znaczenie w ochronie przed komarami. - Osoby ubrane na ciemno komary mogą częściej atakować, niż te które są ubrane w jasne stroje. Należy pamiętać, że wśród prawie 50 gatunków komarów są takie, które określamy jako zoofilne. One atakują głównie zwierzęta, ale mogą również kłuć człowieka właśnie z tego względu, że jest np. ubrany na ciemno. Tak samo umaszczone są sarny, jelenie, dziki. A zatem, gdy wchodzimy do lasu ubrani np. na brązowo możemy być na celowniku komara – tłumaczy profesor.
Kolejną grupą osób bardziej narażonych na ukłucie komara są kobiety w ciąży. Jak mówi entomolog - mają szybszą przemianę materii i wydzielają więcej dwutlenku węgla – są dzięki temu bardziej atrakcyjne dla komara niż kobiety, które nie są w ciąży.
Co do teorii „słodkiej krwi” – profesor Ignatowicz mówi, że nie ma naukowego potwierdzenia, co do tego, że komary przyciąga jakaś szczególna grupa krwi.
Jak skutecznie odstraszyć komary?
Oprócz odpowiedniego ubrania, które może odstraszyć komary są oczywiście różne chemiczne preparaty. - Najlepiej, żeby były to preparaty z zawartością substancji DEET, która od lat chroni np. żołnierzy. Substancja działa tak, jakby komarowi zatkano nos. Skuteczne są także wyciągi z miodli indyjskiej, czy lantany pospolitej. Dla tych, którzy wyjeżdżają na urlop do tropikalnych krajów polecam preparaty zawierające także ikarydynę.
W przypadku zwalczania komarów na ogrodzie, czy też na tarasach, profesor Ignatowicz poleca pułapki wabiące komary na terenach otwartych – mają one zapachową substancję, która imituje ludzki pot i wabi komary bardziej niż ludzie.
Co nas wkurza latem? 10 sytuacji, w których dostajemy białej gorączki
Polecany artykuł: