Leszek Czarnecki. Upadek finansowego imperium i walka o odszkodowanie
Leszek Czarnecki, były miliarder, który przez lata kontrolował jedno z największych imperiów finansowych w Polsce, stracił wszystko, na czym zbudował swoją fortunę. VeloBank, który powstał po przymusowej restrukturyzacji jego Getin Banku, w 2024 roku trafił w ręce amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Cerberus Capital Management LP. Co takiego wydarzyło się, że jeden z najbogatszych Polaków, którego majątek na szczycie kariery szacowano na 6,3 miliarda złotych, znalazł się w tej dramatycznej sytuacji?
Czarnecki przez wiele lat był jednym z najpotężniejszych graczy na polskim rynku finansowym, jednak stracił on kontrolę nad swoimi głównymi aktywami. Getin Noble Bank, który przez lata był jednym z jego flagowych przedsięwzięć, trafił pod kontrolę amerykańskiego kapitału. Z kolei Idea Bank został wchłonięty przez Bank Pekao. Afera związana z GetBackiem, spółką zajmującą się obrotem wierzytelnościami, zakończyła się całkowitą jej likwidacją. Równocześnie jego firma pośrednictwa finansowego, Open Finance, ogłosiła upadłość w 2022 roku.
Największym ciosem okazała się jednak przymusowa restrukturyzacja Getin Banku, która doprowadziła do powstania VeloBanku. Przejście VeloBanku w ręce Cerberusa to kolejny etap procesu, który zakończył się utratą przez Czarneckiego kontroli nad niemal całym swoim finansowym imperium.
Leszek Czarnecki walczy o 1,5 miliarda złotych
Choć Czarnecki stracił kontrolę nad swoimi bankami, nie zamierza rezygnować z walki o rekompensatę za utracony majątek. Były właściciel Getin Noble Banku domaga się od państwa 1,5 miliarda złotych odszkodowania, twierdząc, że doszło do "wywłaszczenia" jego aktywów. Czarnecki powołuje się na tzw. "plan Zdzisława", który miał zostać wdrożony przez Komisję Nadzoru Finansowego, i który zakładał upadłość Getin Noble Banku oraz przejęcie jego aktywów przez państwowy bank za symboliczną kwotę. Sprawa wzbudzała ogromne kontrowersje, szczególnie po ujawnieniu nagrania, na którym pojawiły się sugestie dotyczące łapówki, która mogła wpłynąć na decyzje związane z bankiem.
Kim jest Leszek Czarnecki?
Leszek Czarnecki urodził się 9 maja 1962 roku we Wrocławiu. W 1986 r. ukończył studia z zakresu inżynierii sanitarnej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej. Jest również absolwentem Harvard Business School. Dodatkowo, w 1993 r. obronił doktorat na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu na podstawie pracy pt. "Model systemu informacyjnego przedsiębiorstwa leasingowego w warunkach polskiej gospodarki rynkowej". W 2019 rada Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odmówiła nadania mu stopnia doktora habilitowanego. Co ciekawe, Czarnecki jest też rekordzistą Polski i świata w nurkowaniu, a w latach 1986–1990 pracował nawet jako nurek zawodowy.
