Kudowa-Zdrój. Kaplica Czaszek w Czermnej kryje mroczne tajemnice
Kaplica Czaszek w Czermnej (dzielnica Kudowy-Zdroju) na dolnym Śląsku to unikatowe na skalę europejską miejsce. Tego budynku nie można pominąć podczas zwiedzania Kudowy. Sakralny obiekt w latach 1776–1784 zbudował ksiądz Wacław Tomaszka. Grobowiec upamiętnia ofiary wojen z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku.
To, co zobaczymy w środku jest szokujące. Wnętrze kaplicy zostało udekorowane setkami czaszek i kości. W górnej części budynku jest ich około 3 tysiące. To jednak nie wszystko, bo pod podłogą spoczywają kości około 20 tysięcy ludzi. Szczątki najpewniej pochodzą z obszaru dzisiejszego cmentarza parafialnego. Ksiądz Wacław Tomaszek postanowił wydobyć wszystkie szczątki, a grabarzowi i kościelnemu polecił je oczyścić i zgromadzić w kaplicy. Przez 20 lat zbierano szczątki z okolic Kudowy, Dusznik i Polanicy.
Wśród szczątków ułożonych warstwami, które możemy zobaczyć w kaplic, są dwie drewniane rzeźby aniołów. Jedna z nich z trąbką i napisem łacińskim „Powstańcie z martwych”, drugi z wagą i napisem łacińskim „Pójdźcie pod sąd”. W grobowców znajdziemy czaszki m.in. grabarza Langera, sołtysa Czermnej i jego żony, a także kość udową człowieka o wzroście ok. 2 metrów - najprawdopodobniej Szweda.
Kaplica jest symbolem przemijalności i kruchości życia człowieka. Miejsce ma również wymiar edukacyjny i religijny. Odwiedzający zatrzymują się tu, żeby pomyśleć o swojej śmiertelności i o tym jak cenne jest życie.
Kaplica Czaszek otwarta dla turystów
Obecnie Kaplica Czaszek w Czermnej, w Kudowie-Zdroju jest otwarta dla turystów. Raz w roku z 14 na 15 sierpnia w budynku odprawiana jest msza za wszystkich, którzy w niej spoczywają. Świątynia należy do Parafii św. Bartłomieja w Kudowie-Zdroju. Na zwiedzanie trzeba poświęcić około 15-20 minut, a do kaplicy wchodzi się z przewodnikiem. Dla turystów jest to z pewnością ciekawe i nieco nietypowe miejsce, które na pewno na długo zostanie w pamięci.
Godziny otwarcia Kaplicy Czaszek:
- w maju i czerwcu: 9.00 - 17.30
- od lipca do września: 9.30 - 17.00
- w październiku: 10.00 - 17.00
- od listopada do kwietnia: 10.00 - 16.00
Będąc w Kaplicy Czaszek należy pamiętać zachowaniu szacunku i odpowiednim ubiorze.
Polecany artykuł: