Dokładnie rok temu zapadła decyzja o utworzeniu Wydziału Medycznego na Politechnice Wrocławskiej. Po 12 miesiącach przygotowań, podczas których nie obyło się bez nerwów, można w końcu oficjalnie ogłosić, że W14 zostało otwarte! 4 września odbyła się uroczysta inauguracja działalności Wydziału Medycznego. Politechnika Wrocławska została jednocześnie pierwszą uczelnią techniczną w Polsce, która będzie kształcić studentów na kierunku lekarskim.
Wydział Medyczny na Politechnice Wrocławskiej otwarty! To przełomowy moment
Jak uważa prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, otworzenie Wydziału Medycznego oznacza zupełnie nowy, ekscytujący rozdział w historii uczelni. Zdaniem rektora to bardzo wyniosły moment, na którym skorzystają wrocławianie.
– Maturzystom otwieramy możliwość studiowania na swoim wymarzonym kierunku, na świetnej uczelni, pod okiem wybitnych lekarzy i z dostępem do ogromnej bazy klinicznej. Kadrze medycznej i naszym naukowcom otwieramy drzwi do badań i interdyscyplinarnych projektów. Naszym partnerom oferujemy platformę współpracy oraz otwieramy możliwości realizacji projektów badawczych, a także rozwoju swojej kadry. Wreszcie rozwijamy wielką akademię godną Wrocławia i potrzebną całemu społeczeństwu – podkreślił rektor.
Wydział Medyczny na PWr otwarty. Nie obyło się bez problemów
Choć inauguracja nowego wydziału planowana była od roku, to jeszcze w czerwcu nie można było być w 100% pewnym, że uda się go na czas otworzyć. Przedłużało się wówczas oczekiwanie na zgodę od Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka. 23 czerwca rekrutacja na studia jednak ruszyła, a przyszli studenci Wydziału Medycznego mogli rozpocząć zgłaszanie swoich kandydatur.
Wydział Medyczny na Pwr. Szeroka współpraca i działalność naukowa
Nowy wydział swoją siedzibę będzie miał w budynku C-7 oraz w gmachu C-20, gdzie na studentów czeka ponad 40 pomieszczeń, wśród których znajdują się specjalistyczne laboratoria i pracownie. Co ważne, dzięki współpracy ze szpitalami studenci kierunku lekarskiego już na pierwszym roku studiów mogą liczyć na zajęcia praktyczne, czyli tzw. godziny przy łóżku pacjenta. Warto dodać również, że otworzenie Wydziału Medycznego na Politechnice Wrocławskiej oznacza nie tylko możliwość szkolenia przyszłych lekarzy, ale również działalność naukową.
– Wydział Medyczny to nie tylko kształcenie. To także działalność naukowa, bo wszyscy wiemy, jak medycyna uzależniła się od technologii. Dzięki ścisłej współpracy wydziały z partnerskimi szpitalami otwierają się nowe obszary badań, których beneficjentami będziemy wszyscy – mówił prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora ds. utworzenia Wydziału Medycznego na PWr. – Wszystko to wydarzyło się w ciągu jednego roku. Czy gdziekolwiek indziej jest to możliwe? Osobiście mam wątpliwości, ale Politechnika to szczególna uczelni, bo tu spełniają się marzenia – dodał.
1 października naukę na kierunku lekarskim rozpocząć ma 60 studentów.
Polecany artykuł: